Connect with us

Güncel

Bünyan Hapishanesi’nde mahpuslara taciz ve işkence

Kayseri Bünyan Kapalı Hapishanesi’nde 5 yıldır tutuklu bulunan Bayram Sevgin, ailesi ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde, 4 arkadaşı ile birlikte gardiyanlardan işkence gördüklerini söyledi. Sevgin, gardiyanların “Türk’ün gücünü göreceksiniz” sözleriyle tehdit ettiğini aktardı

Bünyan Hapishanesi’nde bulunan Bayram Sevgin, işkenceye uğradıklarını, kıyafetlerinin çıkartılarak taciz edildiklerini ve süngerli odaya konulduklarını belirtti. 5 Mayıs’ta kantinden sipariş ettikleri ürünlerden birinin olmadığını ancak gardiyanların kendilerine zorla başka bir ürün vermeye çalıştığını aktaran Sevgin, buna karşı çıktıklarında gardiyanların kendilerine; “Bunu alacaksınız. Yok biz otur dediğimizde oturacaksınız kalk dediğinde kalkacaksınız” dediğini belirtti. Yaşananların ardından ilk önce kendilerine hakaret ve küfürler edildiğini aktaran Sevgin,  kendilerine kalkan ve coplarla şiddet uygulandığını, bu durumun 13.30 ile 16.00 arasında devam ettiğini söyledi.

“Size Türk devletinin gücünü göstereceğiz”

Olay sırasında başgardiyan ve müdürün de olduğunu söyleyen Sevgin şöyle devam etti:

“Bizi süngerli odaya kadar sürüklediler. Hata bizim elbiselerimizi de soydular. Tacizde bulundular. İnsanlık onuruna yakışmayacak davranışlarda bulundular. İşte ‘Türk devletin gücünü gördünüz mü? Size Türk devletinin gücünü göstereceğiz’ tehditleri savurdular.”

“Bir arkadaşımızın kafası dikiş tutmayınca zımbayla dikiş atıldı”

Can güvenliklerinin olmadığını vurgulayan Sevgin, revire çıkarıldıklarını fakat cezaevi doktorun kendilerine rapor vermediğini söyledi. Doktorun yapılan saldırıyı ört pas etmeye çalıştığını aktaran Sevgin, “Doktor bana ‘işte bunlar eski izler ve morluklardır’ diyor. Kanımı da içseler boyun eğmem. Bu muamele de Kürt olduğumuz içindir. Şimdi arada koridorlara çıkınca laf atıyorlar. Biz cevap bile vermiyoruz. Gelip kapıyı güm diye vuruyorlar. Darp edildiğimiz gün kaldığımız hücrede koronavirüs hastaları kalıyordu ve onları çıkarıp bizi koydular. Bizi bunlar ‘Ölsünler gebersinler’ diyerek bizi hastalıklı yere koydular. Bir arkadaşımızın kafası dikiş tutmayınca zımbayla dikiş atıldı. Yaşanılan her şey kamera kayıtlarında da mevcuttur” dedi.

Günün Haberleri

More in Güncel