Takip Et

Dünya

Brüksel’de Yokoluş İsyanı eylemine polis saldırısı: Yüzlerce gözaltı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Yokoluş İsyanı (Extinction Rebellion) tarafından Otomobil Salonu’na yönelik protesto eyleminde 185 kişi gözaltına alındı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Yokoluş İsyanı tarafından Otomobil Salonu’na yönelik düzenlenen protesto eyleminde 185 kişi gözaltına alındı.

Ekolojistler, otomobil sanayisinin iklim değişikliklerindeki rolünü protesto etmek için, eylemin adresi olarak Otomobil Salonu’nu hedef almışlardı.

Hareketin eski sözcüsü ve üyesi Christophe Meierhans, otomobil sektörünü hedef aldıklarını zira, bu sektörün “daha fazla araç satmak amacıyla çok yalan söylediği” tepkisinde bulundu. Polis eylemcilere saldırarak, 185 kişiyi gözaltına aldı.

Yüzünü siyah boya ile kapatan bir eylemci, “Shell öldürüyor” diyerek, petrol şirketinin standı önünde uzandı. Başka eylemciler de üzerinde şirketin logolarının bulunduğu maskeleriyle, onun etrafında toplandı. Eylemciler ayrıca bir çok otomobilin üzerine boya döktü ya da sloganlar yazdı.

Otomobil Salonu’nun güvenlik personeli kısa bir süreliğine alana girişi durdurdu.

Kendi alanında Belçika’nın bu en önemli otomobil fuarına, 10 gün içerisinde 500 bin dolayında ziyaretçinin uğraması bekleniyor. (etha)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler