Takip Et

Dünya

Brezilya Sol Cephe’den dünya halklarına: Açlık grevlerini hükümetinizin gündemine koyun

Brezilya Sol Cephe, 100’üncü gününde açlık grevi direnişini sürdüren Leyla Güven’e destek için dünya halklarına, “Açlık grevlerini hükümetinizin gündemine koyabilir, milletvekilinize yazabilirsiniz” diye çağrı yaptı

Brezilya Sol Cephe, 100’üncü gününde açlık grevi direnişini sürdüren Leyla Güven’e destek için dünya halklarına, “Açlık grevlerini hükümetinizin gündemine koyabilir, milletvekilinize yazabilirsiniz” diye çağrı yaptı. 

Brezilian Left Front (Brezilya Sol Cephe), PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 100 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’e destek için dünya halklarına “Açlık grevlerini hükümetinizin gündemine koyabilir, milletvekilinize yazabilirsiniz” diye çağrı yaptı. 

Açıklama metninde, Leyla Güven’in tecride karşı sürdürdüğü açlık grevi
direnişinin 100’üncü gününde olduğu ve 300’ü aşkın tutuklunun da
direnişinin devam ettiği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

‘Davis’in açıklamasına katılıyoruz’ 

“Brezilyalılar olarak, insan hakları konusundaki otoriterliği nedeniyle Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’la karşılaştırılan bir cumhurbaşkanı tarafından yönetilen hükümetimizden herhangi bir dayanışma beklemiyoruz.  Bolsonaro, (Brezilya Devlet Başkanı) İsrail’deki Brezilya Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma niyetiyle Ortadoğu’nun siyasi meselelerinde derin bir hassasiyetten yoksun olduğunu zaten gösterdi. Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Angela Davis’in sola ve birçok
direnişçiye dünyanın dört bir yanında Kürtlerle uluslararası dayanışma çağrısına katılıyoruz.”

‘Erdoğan direnişçileri unutacağımızı zannediyor’ 

Açıklamada, PKK Lideri Öcalan, Güven ve Kürt halkının, yaşam hakkı ve kendilerini yönetmelerinin mücadelesini verdiği belirtilerek, “Açlık grevi, bir insanın başvurabileceği son direniş eylemidir. Erdoğan, siyasi muhalefeti tek hücrelere tıkarak kendi yönetimine karşı herhangi bir direnişin olamayacağını düşünüyor, dünyanın onları unutacağını zannediyor.

Türk hükümeti, açlık grevindeki eylemcileriyle diyalog kurma niyetinde olmadığını gösterdi. Güven, gerekirse öleceğini söyledi. Kızı Sabiha Temizkan’ın hayatıyla ilgili endişelerine yanıt olarak Güven, ‘Diğer çocuklar acı çekiyor, diğer anneler ağlıyor’ diye cevap verdi. 

Bu, bir halkın mücadelesidir. Bu acıyı durdurmak ve Kürt halkını desteklemek için Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne,  (CPT) Türkiye’yi Abdullah Öcalan’ın tecridini sona erdirmesi için baskı yapabilirsiniz. Konuyu, hükümetinizin gündemine koyabilir, milletvekilinize yazabilirsiniz” çağrısı yaptı. (Mezopotamya Ajansı)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler