Takip Et

Dünya

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro: Sosyalizmden kurtulacağız

Yemin töreninde konuşan Bolsonaro sol siyaseti hedef alırken, Trump’tan Bolsonaro’ya destek mesajı geldi.

28 Ekim 2018’de yapılan seçimle Brezilya Devlet Başkanı seçilen Jair Bolsonaro yemin ederek göreve başladı.

Seçim süreci boyunca aşırı sağcı ve popülist söylemlerde bulunan Bolsonaro, yemin töreninde “Brezilya’yı sosyalizmden, ahlaka aykırı değerlerden ve siyaseten doğruculuktan kurtaracağını” söyledi.

Ekonomik reform, bütçe açığında azalma gibi vaatler veren Bolsonaro’nun yemin törenine yaklaşık 100 bin kişi katıldı.

Bolsonaro’nun yemin törenine İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Portekiz Devlet Başkanı Marcelo Rebelo de Sousa da katıldı.

Trump’tan Bolsonaro’ya tebrik mesajı

Emekli bir asker olan Bolsonaro’ya, yemin töreninde yaptığı konuşmadan dolayı ABD Başkanı Donald Trump’tan destek mesajı geldi.

Trump resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Harika bir göreve başlama konuşması yapan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya tebrikler. ABD seninle” ifadelerini kullandı.

Bolsonaro bir süre sonra Trump’a Twitter üzerinden “Sevgili Bay Başkan Donald Trump, cesaret veren sözlerinizden gerçekten memnuniyet duydum. Birlikte, Tanrı’nın yardımıyla halkımıza refah ve kalkınma getireceğiz” şeklinde cevap verdi.

Brezilya’nın yeni devlet başkanı Bolsonaro daha önce birçok kez Trump’a benzetilmişti.

Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nı eleştirmesi, aktif bir şekilde Twitter kullanması, ırkçı ve homofobik söylemleri nedeniyle sık sık Trump’a benzetilen Bolsonaro “Tropiklerin Trump’ı” olarak da anılıyor.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler