Takip Et

Güncel

Boşandığı erkekten kurtulamayan kadından yardım çığlığı: Sesimi ölmeden önce duyun

Boşandığı erkek hakkında onlarca şikayette bulunan Zeliha Erdemir adlı kadın oğlunun evden çıkarken ‘Topuklu giyme, babam görürse kaçamazsın’ dediğini ifade etti. Erdemir, “Sesimi ölmeden önce duyun” dedi.

Zeliha Erdemir, erkek şiddetiyle mücadele eden, her an ölüm tehditleri alan yüzlerce kadından biri. 32 yaşında, bir çocuk annesi. Didim’de ailesiyle yaşıyor. 2016 yılında boşandığı erkekten yıllardır kurtulamadı. Savcılığa yaptığı onlarca şikâyet var. En son Facebook’tan yardım çığlığı attı. “Sesimi ölmeden önce duyun“ diyen Erdemir, “Ölmek istemiyorum. Adliye koridorlarında sürünmekten yoruldum. Çalışıp çocuğuma bakabilmek istiyorum” diye ekledi.

Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre Erdemir’e yönelik şiddet 2011 yılına uzanıyor. Evlendikleri andan itibaren, hatta hamileyken bile şiddet gördü. Cem Kara’dan bin bir güçlükle boşandığında oğlu üç buçuk yaşındaydı. Cem Kara, görüşme bahanesiyle aldığı çocuğu kaçırdı, Erdemir 58 gün oğlunu aradı. Bu sürede yaklaşık iki ay tutuklu kalan Kara, kefaletle kurtuldu.

Yıllardır peşinde

Kara’nın yıllardır Erdemir’in hayatını kâbusa çevirdiği belirtilirken, en son 25 Kasım’da çocuğun okulunun önünde yoluna çıktı. Mahkeme, 5 Aralık’ta, Kara’nın üç ay boyunca  Erdemir’e ve çocuğa yaklaşmasını yasakladı. Muhasebecilik yapan Erdemir, Kara’nın tehditleri yüzünden geçen hafta işinden de çıkarıldı.

“Oğlum ben evden çıkarken ‘topuklu giyme, babamdan kaçamazsın’ diyor”

Zeliha Erdemir yaşadıklarını şöyle anlattı: “Çocuğumun da ailemin de, benim de can güvenliğimiz yok. 2011’den beri bana sistematik olarak  fiziksel şiddet, hakaret ve tehditlerde bulunuyor. Didim Adliyesi’nde 46 şikâyetime soruşturma açıldı ve herhangi bir sonuç alamadık. 2016’dan beri süren şiddet davam var. Hayatım altüst.  En son çocuğumun okulununun önünde arabamın içindeyken arabam yumruklanarak ölüm tehditleri aldım.

Adalet Bakanı’na sesleniyorum. Her ay düzenli olarak koruma tedbiri alabilmek için adliye koridorlarında sürünmekten yoruldum. Benim sesimi ölmeden önce duyun. Yardım istiyorum. Özgecan gibi ve Emine Bulut gibi olmak istemiyorum. Oğlum ilkokula gidiyor, pedagog yardımı alıyor. Evden çıkarken bana ‘Topuklu giyme, babam görürse kaçamazsın’ diyor. Girdiğim işlerden tehditler yüzünden çıkmak zorunda kalıyorum. Kimse sorumluluk almak istemiyor. Lütfen Sesimi duyun.”

‘Öldürücem diyorum uzaklaştırma veriyor’

Cem Kara’nın Facebook’tan açık açık tehditlerine devam ettiği aktarılırken, tedbir kararı veren yargıçlara, Erdemir’in avukatına küfür ettiği belirtildi. Yargı sistemiyle dalga geçen Kara’nın “Ülkenin adaletine gel, öldürücem diyorum uzaklaştırma veriyor. Adalet devletin temeli ise bu ülkenin temelini s…im” şeklinde ifadeler kullandığı öğrenildi.

Erdemir’in mahkemeye dilekçe vermesi üzerine ise Kara’nın şu paylaşımı yaptığı kaydedildi:

“Adalet onu koruyacak sanıyor. Ben öldürücem, kanun ondan sonra işlem yapacak. Bunu unutma k….n doğurduğu, umumi o…”

Uzaklaştırma kararı üzerine ise Kara şu ifadeleri kullanmış:“Kendi adaletimi uygularım ve sen benimsin öleceksin…”, “Zeliha Erdemir seni öldürücem.” “Küfür ettim diye T tipinde yatırdınız o… Zeliha Erdemir’i öldürünce napacama alıştım….”

Ayşe tuba arslan’ın 23 suç duyurusu

Eskişehir’de uzaklaştırma kararı bulunan eski eşi tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın, eşinden gördüğü şiddete karşı 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Kimseye sesini duyuramayan Arslan bir dilekçesinde, “Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz” diye belirtmiş, öldükten sonra ortaya çıkan bu ifadeler infiale yol açmıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler