Takip Et

Güncel

Boşandığı erkek tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan 23 kez suç duyurusunda bulunmuş

Eskişehir’de boşandığı ve hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Yalçın Özalpay tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı

Eskişehir’de Ayşe Tuğba Arslan 11 Ekim’de Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde uzaklaştırma kararı bulunan boşandığı Yalçın Özalpay tarafından kesici aletle katletme girişiminde bulunarak ağır yaralanmıştı. Ayşe, tedavi gördüğü hastanede 44 gün sonra hayatını kaybetti. Ayşe Tuba’nın Yalçın Özalpay tarafından nasıl katledildiğine dair dilekçeler ortaya çıktı.

Evrensel’den Tuba Akyol’un haberine göre; Ayşe Tuba Arslan, Yalçın Özalpay’dan gördüğü şiddet nedeniyle tedbir kararı için ilk kez 14 Eylül 2018’de başvuruda bulundu. Aynı gün alınan tedbir kararı birkaç kez uzatıldı. Bu arada boşanma gerçekleşti ancak boşanmaya ve hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen Yalçın Özalpay’ın tehdit ve hakaretleri sürdü.

1 yılda 23 suç duyurusu

Ayşe, ilk tedbir istediği tarihten saldırıya uğradığı tarihe kadar geçen bir yıl içinde tedbir kararlarına uymayan Yalçın Özalpay hakkında 23 kez suç duyurusunda bulundu. “Korkuyorum, beni öldürecek” diyen Ayşe’nin babası ve ağabeyi de aynı şikâyette bulundu. Gitmedikleri karakol kalmadı ancak sadece bu yıl yaptığı 10 suç duyurusunun 5’i takipsizlikle sonuçlandı. Gerekçe ise “delil ve tanık yokluğu.”

Ayşe’nin başvurularından 5’i hakkında dava açıldı fakat caydırıcı karar çıkmadı. 6284 sayılı Şiddete Karşı Koruma Yasası’nda tedbir kararına uymayanlara üç günden on güne kadar zorlama hapis cezası öngörülmesine rağmen toplam 23 kez bu tedbir kararlarını ihlal ederek tehdit, hakaret ve saldırıda bulunan Yalçın Özalpay, bir gün bile hapis cezasına çarptırılmadı. 

Ayşe, katledilme girişiminden kısa bir süre önce Eskişehir Aile Mahkemesi’ne el yazısıyla bir dilekçe gönderdi. Ayşe’nin yaşamını yitirdikten sonra çantasında bulunan son suç duyurusundaki dilekçede şu ifadeler yer alıyordu: “Defalarca şikayet etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım, uzaklaştırmam olduğu halde. Benim bu, Yalçın Özalpay isimli şahısla ilgili başvurmadığım hukuki işlem kalmadı. Bu şahıstan ölüm tehdidi alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz. Ben çok mağdurum.”

‘Şiddet ve tecavüze dayanacak gücüm kalmadı’

Ayşe, daha önce yine savcılığa başvurduğu dilekçesinde de şu ifadelere yer vermişti: “Tedbir kararı olmasına rağmen Yalçın Özalpay fiziksel şiddet göstermeye devam ediyor. Hayatımdan endişe ediyorum, Her gün işe giderken beni takip ediyor, yalnız sokağa çıkamıyorum. Uzaklaştırma kararı olduğu halde zorla evime girdi, ben evi terk etmek zorunda kaldım. Çünkü fiziki şiddet uyguluyor ve tecavüz ediyordu, dayanamadım artık. Benim can güvenliğim yok, dayanacak gücüm kalmadı…” Ayşe Tuğba, dilekçenin sonuna da “Tek başıma ayaklarımın üzerinde durmaya çalışıyorum” notunu düşmüş ancak bundan da bir sonuç alamamıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler