Takip Et

Emek

Borusan’da işçi kıyımı, mobbing, tehdit

Borusan grubu, ekonomik krizi gerekçe göstererek 70 işçiyi işten çıkardı. İşten atılanlara hukuki haklarından vazgeçme karşılığında “teşvik” teklif edildi, reddedenlerden “kara liste” yapıldı

Otomotiv ve makine distribütörlüğü, çelik üretimi, lojistik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren ve 2017’de 4,7 milyar dolar ciro elde eden Borusan grubu peş peşe işten çıkarmalar yapmaya başladı.

ABD’li Caterpillar ile ortak olan Borusan Makine ve Güç Sistemleri AŞ, 60 işçinin işine son verirken, Borusan Danışmanlık’tan da 10 kişi işten atıldı.

işçiler kara listeye alındı

Farklı departmanlardaki işçilere, yüz yüze yapılan görüşmelerde “ekonomik kriz gerekçesiyle pazarın daraldığı, şirketin küçülme kararı aldığı” söylendi. İşçilerden “teşvik” karşılığında işe iade davası açma, işsizlik maaşı alma gibi haklarından vazgeçmeleri de teklif edildi, teklifi kabul etmeyenlerden “kara liste” oluşturuldu.

Şirketin ekonomik kriz emarelerinin görülmesiyle birlikte “Şirkete güvenin, özveriyle çalışın, firesiz atlatacağız” mesajlı motivasyon toplantıları, yerini “Konforlarını bozmayanlarla yollarımızı ayıracağız”denilen tehdit toplantılarına bıraktı. Toplantılarda Antalya ve Bursa lokasyonlarının yakın zamanda kapatılabileceği belirtildi.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler