Takip Et

Makale

Bolu Beyinin Fermanı ve Mahir Mete Kul

“Türkiye’de Suriye’deki gibi bir savaş da yok. Sahi, niye göçüyor bu insanlar? Suriyelilerden mi kaçıyorlar yoksa Bolu beylerinin düzeninden mi”?

Suriye savaşından sonra yoğunlaşan mülteci tartışması son dönemde Bolu belediye başkanı seçilen CHP’li Tanju Özcan’ın seçim malzemesi yaptığı mülteci karşıtı söylemleriyle tekrar gündeme geldi.

Tanju Özcan, seçim öncesi çektiği bir videoda Suriyeli mülteciler hakkında kulaktan dolma bilgilerle mültecilerin aldığı ekonomik yardımları abartarak ırkçı sözler sarf etmiş, seçilmesi halinde Suriyelilere belediye bütçesinden yardım yapılmayacağını söylemişti. Dediğini de yaptı. Seçilir seçilmez belediyeden Suriyelilere yapılan yardımı kesti. Tanju Özcan’ı dinlediğinizde insanın mülteci olası geliyor. Özcan’a göre mülteciler Türkiye vatandaşlarından daha iyi yaşıyor. Bu yalana sağından-solundan inanacak milyonlar ise hazır kıta bu ırkçı koroya katılıyor. Neyse ki az da olsa vicdan ve akıl sahibi bir azınlık bu ırkçı söyleme karşı duracak cesarete sahip.

Bolulu Tanju Özcan ve onun gibiler hedef şaşırtıyor. Ülkedeki yoksulluğun nedenini mültecilere bağlıyor. Avrupa’daki siyasi cinsleri gibi mülteci karşıtlığı üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Yüzünü ve dilini Suriye’ye dönerken esas meseleyi maskeliyor. Kendi ülkesini es geçiyor. Memleket gençliğinin göç yollarında nasıl geleceksizleştirildiğini anlatmıyor. Yoksulluğun nedenini mültecilere yıkıyor, Kolin-Demirören aile düğününü, ülke zenginliğinin sınırlı sayıda insanın elinde toplanmasını ve buna karşı oluşan yüz binlerce ‘yeni’ yoksulu es geçiyor. Dönüp dolaşıp Suriyelilere takılıyor.

Mahir Mete Kul, gizli tanık beyanatlarıyla 10 ay hapis yatan üniversiteli bir genç. Yıllarca hapishanelerde yatmamak için mülteci olmayı denedi. Yapamadı. Meriç’te boğuldu. Her gün yüzlerce mültecinin yaşadığı sondu bu. Bolu beyleri Suriyeli mültecilere parmak sallamak yerine kendi ülkelerine dönüp baksınlar. Bu ülke gençliğinin, muhalefetinin nasıl mülteci haline düşürüldüğüyle ilgilensinler. Gerçi Bolu beyleri için onlar da ‘terörist’ ‘vatan-millet düşmanı hain’… Her yıl binlerce insan Türkiye’yi terk etmek zorunda kalıyor. İfade özgürlüğü ve örgütlenme hakkı TMK gibi anti-demokratik yasalarla, militarist yargı yönetimiyle, polis tehditleriyle engellenen binlerce genç ne olacağı belli olmayan bir göç yoluna koyuluyor.  Bolu beyleri mültecilere parmak sallamak yerine kendi gençliğinin göç yollarında son bulan öyküleriyle ilgilensinler. Eğer gerçekten görmek isterlerse hakikati o öykülerde bulacaklardır.

Türkiye’de Suriye’deki gibi bir savaş da yok. Sahi, niye göçüyor bu insanlar? Suriyelilerden mi kaçıyorlar yoksa Bolu beylerinin düzeninden mi?

Yazar: Şenol Kayaoğlu

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler