Takip Et

Dünya

BM: Suriye, Rusya ve HTŞ İdlib’de savaş suçu işledi

Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporda, Suriye hükümeti, Rusya ve Heyet Tahrir El Şam örgütünün İdlib’de savaş suçu işlediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ve Rusya Hava Kuvvetlerinin İdlib ve çevresinde sağlık kuruluşları ve sivil unsurları vurarak savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu açıkladı. Raporda, çok sayıda hastane, okul, pazar yeri ve evin hava ve kara saldırılarıyla vurularak tahrip edildiği, bu şekilde hedef gözetmeksizin yapılan saldırılar ve misket bombası kullanılmasının savaş suçlarına giren eylemler arasında olduğu belirtildi.

Komisyonun, 2019 Kasım ile 2020 Haziran arasını kapsayan Suriye’nin İdlib ili ve çevresindeki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı 29 sayfalık raporda, zaten ‘savaş yüzünden mahvolmuş ve yaygın insan hakları ihlalleri ile savaş suçlarının yaşandığı’ İdlib’de halkın şimdi de korona virüsü salgınıyla karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Raporda, şu ifadelere yer verildi: “Suriyeli çocuklar, kadınlar ve erkekler, hükümet yanlılarının 2019’da silahlı grupların elinde kalan son bölgeleri de ele geçirmek için başlattığı askeri harekatta sonu gelmeyen acılara maruz kaldı. Suriye hükümeti, Rusya Hava Kuvvetleri ile birlikte İdlib ve Halep’in batısındaki bazı bölgeleri yeniden ele geçirmek için askeri hareketlerini havadan ve karadan saldırılar yaparak dramatik şekilde artırdılar. Bu saldırılar, sivil altyapıyı, insansızlaştırılmış köyleri, kasabaları kırıp geçti ve yüzlerce Suriyeli kadın, erkek ve çocuğun hayatına mal oldu.”

Son sekiz ayda bölgede 17 hastane ve sağlık kuruluşu, 14 okul ve dokuz pazar yeri ile 12 saldırıda da sivillerin yaşadığı evlerin hedef alınması olmak üzere 52 saldırı gerçekleştirildiği aktarıldı. Komisyon raporunda, İdlib ve çevresinde yakın geçmişte sadece üç ayda 1 milyondan fazla sivilin yerinden edilmesine ilişkin BM İnsan Hakları Konseyinin özel soruşturma açılması talebinde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

‘HTŞ de savaş suçu işledi’

Raporda, Rusya Hava Kuvvetlerinin de İdlib’de misket bombası kullanarak ve sivil unsurlara havadan ve karadan gelişigüzel saldırılar düzenleyerek savaş suçları teşkil eden eylemlerde bulunduğu belirtildi. Raporda ayrıca Heyet Tahrir Şam’ın (HTŞ) da savaş suçu teşkil edebilecek eylemlerde bulunduğu kaydedildi. HTŞ’nin tutsaklara işkence uyguladığı ve keyfi infaz yaptığı belirtildi. Bunun yanı sıra, HTŞ’nin ‘hiçbir askeri hedefi olmadan’ sivil bölgelere saldırılar düzenlediği aktarıldı.

Komisyon raporu, İsviçre’nin Cenevre kentinde devam eden BM İnsan Hakları Konseyinin 44’üncü oturumunda 14-15 Temmuz’da sunulacak. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler