Takip Et

Dünya

BM Kaşıkçı cinayeti raporu: Cinayetin sorumlusu Prens Selman Suudlar: İddialar çelişkili ve temelsiz

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporu açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporu açıkladı.

100 sayfa olan raporda ” Kaşıkçı’nın öldürülmesi yargısız bir infazdır” söylemine yer verildi.

BM Özel Raportörü Callamard, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin cezai soruşturma başlatması gerektiğini söyledi.

Cinayete dair ses kayıtlarına da ulaşıldığı belirtilen rapora ilişkin öne çıkan bazı kısımlar ise şöyle:

– Kaşıkçı’nın cinayetinden Suudi Arabistan devleti sorumludur, Kaşıkçı’nın ailesinden özür dilenmesi gerekmektedir.

– Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yaptırımlar Veliaht Prens ve onun yurt dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsamalıdır.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, güvenilir kanıtlar olduğu gerekçesiyle Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturulmalıdır.

– BM adli raporuna göre Veliaht Prens ve diğer üst düzey yetkililer cinayetten sorumludur.

– Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümü uluslararası bir suçtur.

– Cemal Kaşıkçı kasti ve önceden tasarlanmış bir infazın kurbanıdır.

– Yargısız infazdan Suudi Arabistan hükümeti sorumludur.

– Kaşıkçı’nın öldürüldüğü İstanbul konsolosluğundaki kayıtlarda Suudi yetkililerden birinin “Seni almaya geliyoruz” dediği duyulmuştur.

– Kayıtlarda Kaşıkçı’nın işbirliğini kabul etmemesi üzerine bir arbede yaşandığı ve Suudi gazetecinin nefes nefese kaldığı işitilmiştir.

– Türkiye ve başka ülkelerin istihbarat servisleri, Kaşıkçı’ya sakinleştirici iğne enjekte edildiğini ve plastik bir çanta kullanılması sonrası nefessiz kaldığını öne sürmüştür.

– Suudi Arabistan makamları cinayetle ilgili soruşturmanın yürütülmesinde iyi niyet ile yaklaşmamış ve adaletin önüne engel koymuştur.

– Kaşıkçı’nın infaz edilmesinden sekiz ay sonra Suudi Arabistan hukuki sorumluluklarını yerine getirmemiş, bazı hususlar karanlıkta bırakılmıştır.

SUUDİ ARABİSTAN: İDDİALAR TEMELSİZ VE ÇELİŞKİLİ

Öte yandan Suudi Arabistan’ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el Cubeyr, BM insan hakları raportörünün Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıkladığı rapora ilişkin Twitter da açıklamalarda bulundu.

İddiaları temelsiz ve çelişkili bulduğunu ifade eden El Cubeyr şunları yazdı.

eni bir şey değil. İnsan Hakları Konseyi Raportörü bağlayıcı olmayan raporunda, daha önce medyada yer alan iddiaları tekrar yayınladı. 

İnsan Hakları Konseyi Raportörünün açıkladığı rapor, BM’nin güvenilirliğini zedeleyen açık çelişkiler ve temelsiz iddiaları içermektedir.

Türkiye ve Suudi insan hakları örgütlerinin yanı sıra Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin elçilik temsilcilerinin katılımıyla Cemal Kaşıkçı cinayeti davası hala devam etmektedir.

Suudi Arabistan yönetimi, şüpheliler hakkında gerekli suçlamaları yöneltmiştir. Konu ile ilgili birçok şüpheli tutuklandı ve davaları görülüyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler