Takip Et

Dünya

BM, ABD’nin Kudüs kararını geçersiz saydı

BM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmede ABD’nin Kudüs kararının geçersiz sayılmasına ilişkin tasarıya 9 ret, 128 kabul ve 35 çekimser oy çıktı

BM, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını görüştü. Görüşmede, 9 ret oyuna karşılık, 128 kabul oyu çıktı. 35 ülke ise çekimser oy kullandı.

ABD ve İsrail’le birlikte Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Palau ve Togo tasarıya karşı ret oyu kullandı.

“ABD bugünü unutmayacak”

ABD’nin BM Elçisi Nikki Haley Genel Kurulda yaptığı konuşmada “ABD, BM’e ve tüm ajanslarına açık ara en fazla katkı sağlayan ülkedir. BM’ye bu cömert bağışları yaparken beklentimiz iyi niyetimizin de anlaşılması. Bu katkıları yapıyoruz çünkü ABD’nin değerlerini destekliyoruz. BM ile birlikte dünyanın ihtilaflı bölgelerinde çaresiz insanlara gıda, yiyecek ve barınma sağlıyoruz” dedi.

ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının 1995’te alındığını hatırlatan Haley, Trump’ın “ABD vatandaşlarının iradesiyle verilmiş bir kararı” dile getirdiğini belirtti. Haley, şöyle devam etti:

“Bu karar Kudüs’ün nihai statüsü hakkında herhangi bir şey belirtmiyor. Bu karar barış çabalarına herhangi bir zarar vermiyor. Fakat ABD bugünü unutmayacak. Bu oylama ABD’nin BM’e bakışını tamamen değiştirecek. Ve bu oylama daima hatırlanacak. Bugünkü toplantı için en fazla finansman katkısı ABD’den istendi. BM tekrar gelip de katkı istediğinde ABD bugünü hatırlayacaktır.”

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler