Takip Et

Güncel

Blok Bariyer’ soruşturması Polis ve firma yetkilisi hakkında dava

Şırnak Silopi’de polis blok bariyerine ayağı sıkışan Çiğdem Başak’ın yaralanmasına ilişkin, olay yerinde görevli polis memuru M.P. ile bariyeri kuran firma yetkilisi M.T. hakkında, “taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmaktan” dava açıldı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 30 Kasım 2017 tarihinde okuldan eve dönerken ayağı, polisler tarafından “güvenlik” gerekçesiyle yolun ortasına konan Road Blocker’e (Blok Bariyer) sıkışan 10 yaşındaki Çiğdem Başak’ın yaralanmasına ilişkin başlattığı soruşturmayı tamamlayan Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı. Silopi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 4 sayfalık iddianamede, bugüne kadar birçok kez ayağından ameliyat olan Başak’ın anne ve babası müşteki olarak yer aldı.

Bariyer etrafından geçebileceğini düşünmemiş!

İddianamede, olayın meydana geldiği sırada görevli olan polis memuru M.P. ile bariyeri ihale usulü ile kuran firma sahibi M.T.’in, “taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma” gerekçesiyle cezalandırılmaları istendi.

Olayın nasıl yaşandığına dair bilgilerin yer aldığı iddianamede,  polis memuru M.P.’nin olaya ilişkin ifadelerine yer verildi. M.P., olay anında sadece monitörden gelen araçların kontrolünü yaptığını, yaralanan çocuğun kameranın açısından geçip geçmediğini hatırlamadığını kaydetti. M.P.’nin, bariyer üzerinden ve etrafından bir çocuğun geçebileceğini düşünmediği söylemesi ise dikkat çekti.

Bilirkişi raporu: bariyer kusurlu

İddianamede, daha önce hazırlanan bilirkişi raporunun bazı ayrıntılarına da yer verildi. Raporda, bariyer açılır konuma geçerken, ana kasa ile yukarı çıkan hareketli kısım arasında ortalama 20 santimetre açıklık oluştuğu ve bu açıklığın can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturduğu vurgulandı. Ayrıca, cihazın yerleşim yeri bölgesinde olması nedeniyle cihaz üzerine ve ayrıca bir tabela üzerine yazılı ve görsel resimlerin bulundurulmadığı noktasına dikkat çekildi.

Firma yetkilisinden bilirkişi raporuna itiraz

İddianamenin devamında ise, bilirkişi raporundaki hususlar üzerine bariyer sisteminin ihale usulü ile alındığı firma yetkilisi M.T.’nin şüpheli olarak ifadesinin alındığı belirtildi. M.T.’nin ifadesinde, meydana gelen olayın bir “kaza” olduğunu ileri sürerek, bilirkişi raporu tanzim edilenlerden Ö.I. ile aralarında husumet bulunduğunu söylemesi dikkat çekti.

İddianamede, ayrıca dosyanın uzlaştırmacıya verildiği ancak uzlaştırma sonucunda hazırlanan uzlaştırma raporuna göre tarafların uzlaşmadığı bilgisine de yer verildi

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler