Connect with us

Güncel

Birçok ilde eylem ve etkinlikler yasaklandı

Birçok ilde koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek eylem ve etkinlikler yasaklandı

Antep, Sinop, Adana, Denizli, Hatay ve Adıyaman’da valilikler eylem ve yasağı ilan etti. Yasaklara gerekçe olarak koronavirüs salgını gösterildi.

Denizli Valiliği, 24 Temmuz’da ilan ettiği 3 günlük eylem yasağını, bildiri dağıtımını da yasak kapsamına ekleyerek 15 gün uzattı.

Valilik açıklamasında, “Açık hava toplantısı, yürüyüş, toplu karşılama ve uğurlama, konvoy oluşturma, basın açıklaması, çelenk sunma, oturma eylemi, stant açma, protesto eylemi, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma ve bunun gibi eylem ve etkinlikleri on beş gün süreyle yasaklanmıştır” dedi.

Antep

Antep’te koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek oturma eylemi, basın açıklaması, gösteri yürüyüşleri, açlık grevi, çadır kurma, stant açma gibi etkinlikler 7 gün süreyle yasaklandı.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel, üyelerine yönelik yapacağı genel kurul, toplantılar ile devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar, gelenek ve göreneklere göre yapılacak programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan programları kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler ve Vali’mizce izin verilenler hariç tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri vb. her türlü eylem/etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddeleri ve ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddeleri hükmü gereğince 27 Temmuz 2020 – 3 Ağustos 2020 tarihleri arasında 7 gün boyunca, genel asayiş ve kamu düzenin korunması için Valilik Makamının oluru ile yasaklanmıştır.”

Sinop

Sinop’ta da Kovid-19 salgını gerekçe gösterilerek eylem ve etkinlikler 7 gün süreyle yasaklandı.

Sinop Valiliğinden yapılan açıklamada, “İl sınırları içinde emniyet ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamında 28 Temmuz, 3 Ağustos tarihleri arasında 7 gün süreyle meydan, cadde, sokak, yol, park gibi alanlarda miting, açık hava toplantıları, gösteri, yürüyüş, protesto eylemi, basın açıklaması, toplu karşılama ve uğurlama törenleri yapılması yasaklanmıştır” denildi.

Adana

Adana Emniyet Müdürlüğü toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, protesto ve oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma, yazılama ve trikleme gibi etkinliklerin 3 gün süreyle yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada “28 Temmuz tarihi saat 00.01’den başlayarak 3 gün süreyle, ilimizde gerçekleşmesi muhtemel açık ve kapalı yer toplantısı, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma, yazılama, trikleme gibi her türlü eylem ve etkinliklerin ilimiz genelinde yasaklanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Hatay

Hatay’da da Kovid-19 tedbirleri öne sürülerek toplantı, konser ve gösteri yürüyüşleri, 28-30 Temmuz’da yasaklandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler, devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, anma günleri, tören ve kutlamalar ile bu kurumların düzenleyeceği gelenek, göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel ticari ve ekonomik amaçlı yapılan toplantılar ve sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında kendi üyelerine yönelik yapacağı toplantılar hariç olmak üzere, ilimiz sınırlarında huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyeti kamu esenliğinin sağlanması, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provakatif eylemlerin önüne geçilebilmesi, milli güvenlik kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi müessif olayların yaşanmaması amacıyla, il merkezi, ilçeler polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamında, tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, konser, şenlik, festival, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stand açma, çelenk sunma törenleri, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtmak, imza masası açmak, meşale yakmak ve taşımak, konferans, panel ve benzeri tüm etkinlikler 28 Temmuz saat 00.01’den 30 Temmuz saat 23.59’a kadar yasaklanmıştır.”

Adıyaman

Adıyaman’da oturma eylemi, gösteri yürüyüşleri, çadır kurma, stant açma gibi etkinliklere katılım amacıyla kente giriş ve çıkışlar 3 gün süreyle yasaklandı.

Valilik’ten yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde düzenlenecek eylem ve etkinlikler nedeniyle koronavirüs salgınının başka kişilere de bulaşma riski taşıdığı değerlendirildiğinden, mevcut kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla bazı önlemlerin alındığı belirtildi.

Günün Haberleri

More in Güncel