Connect with us

Kadın

Birçok ilde 20 Kasım etkinlikleri düzenlendi

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’ne yönelik birçok şehirde anma ve etkinlikler düzenlendi

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’ne yönelik birçok şehirde anma ve etkinlikler düzenlendi.

Dersim’de 20 Kasım ve 25 Kasım’a yönelik billboardlar

Dersim Belediyesi, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için poster hazırladı.

Posterler, kentin çeşitli yerlerindeki billboardlara asıldı. 20 Kasım için Tunceli Belediyesi Kadın Meclisleri imzasıyla hazırlanan posterde, “Nefrete inat yaşasın hayat” yazıyor ve İstanbul Trans Onur Yürüyüşü’nden bir görsel yer alıyor.

25 Kasım posterlerinde ise “Şiddete karşı birlikte güçlüyüz” ifadeleri yer alıyor.

Sokaktayız, her yerdeyiz ve hiçbir yere gitmeyeceğiz!

Kocaeli’de ise 20 Kasım’da alanlara çıkan transfobi karşıtları “Trans cinayetleri de nefret de suçtur” diyerek basın açıklaması yaptı.

Kocaeli LGBTİ+ İnisiyatifi tarafından okunan basın açıklamasında toplumsal cinsiyet kimliklerine, cinsel yönelimlere ve varoluşlara karşı çizilen sınırların reddedildiği belirtilerek trans cinayetlerinin nefret suçu olduğu vurgulandı

Nefrete inat, yaşasın hayat

İHD Antalya ve BİZ Derneği, 20 Kasım’da sokağa çıktı, “Nefrete inat yaşasın hayat” dedi. Okunan basın açıklamasında ise şunlara değinildi:

“Türkiye trans toplumu açısından en çok nefret cinayetinin yaşandığı ülkelerden birisidir. Devlet ve toplum işbirliği ile kimi LGBTİ+ bireyler nefret cinayetine kurban giderken kimi de devlet şiddeti ve toplum baskısına dayanamayarak intihara sürükleniyor. Bu kadar nefrete rağmen nefret cinayeti kavramı ısrarla TCK’da düzenlenmiyor. TCK madde 122 de düzenlenmiş olan Nefret ve Ayrımcılık suçu bu kadar somut örneğe rağmen uygulanmıyor. Bu tutumlarla nefret cinayetleri tolere edilmektedir. Verilen cezalar caydırıcılıktan uzak olmaktadır. Böylece nefret kartopu etkisiyle büyümekte ve geri alınamayacak zararlara sebep olmaktadır.”

Açıklama sırasında nefret cinayetine kurban giden transların isimleri hatırlatılarak ‘unutmayacağız’ mesajı verildi

ODTÜ’de mumlu anma

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü için mumlu anma düzenledi.

Dayanışma, nefret suçuna maruz bırakılan transları anmak, trans görünürlüğünü arttırmak ve trans haklarına dikkat çekmek için anma gecesi düzenledi. Mumlar yaktı ve öldürülen trans kadınlar Esra Ateş, Hande Kader, Simge Sezer ve Gökçe Saygı’yı andı.

Dayanışma, anma eylemi ile ilgili şunları söyledi:

“1998 yılında, Amerika’nın San Francisco eyaletinde trans bir kadın olan Rita Hester’in bıçaklanarak öldürülmesi üzerine nefret suçuna kurban edilen bütün trans bireyleri anmak, trans görünürlüğünü arttırmak ve trans haklarına dikkat çekmek için, 20 Kasım, Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü olarak kabul edildi ve mumlu eylemler yapılmaya başlandı. Bu geleneğin bir parçası olarak biz de anma gecemizde mumlar yaktık, Esra Ateş’in, Hande Keder’in, Simge Sezer’in, Gökçe Saygı’nın ve birçok ismi medyaya yansımamış, ölümü, yaşadıkları fark edilmemiş trans bireyleri andık.”

Günün Haberleri

More in Kadın