Takip Et

Güncel

‘Bir şeyin yok’ denilen mahpusa kanser teşhisi koyuldu

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 273’üncü eyleminde, boynunda nodül tespit edilmesine rağmen doktorların ‘bir şeyin yok’ diyerek hapishaneye gönderdiği hasta tutuklu Cihat Özdemir’e kanser teşhisi konulduğu belirtildi

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 273’üncü haftasından İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde bir araya geldi. Bu haftaki eylemde Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu Cihat Özdemir’in sağlık durumuna dikkat çekildi.

Eylemde konuşan İHD Ankara Şube üyesi Betül Koca, 19 yıldır hapishanede olan Özdemir’in kalbinde mitral yetmezlik ve çarpıntı olduğunu belirtti. Koca, “Özdemir’in ayrıca sağ böbreğinde kist var. Pankreası çalışmadığından sindirim bozukluğu yaşıyor. Midesinde kronik gastrit be kronik duodenitis var. Hastalıkları nedeni ile Kırıkkale ve İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevkleri yapılmış. Ancak rapora hastalıkları ne tam ne de doğru yazılmıştır. Sol el bileği platinli olmasına ve düz olarak bükülememesine rağmen ‘işlevi tam’ olarak yazılmıştır” dedi.

Özdemir’e 15 Temmuz 2018’de Kırıkkale Tıp Fakültesi’nde boynunda nodül tespit edildiğini ifade eden Koca, şunları aktardı: “Buradan Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’ne sevki yapılmış ancak burada kendisine bir şeyin yok denilerek geri gönderilmiş. Ardından Tıp Fakültesi Endokrin bölümüne sevkini istemiştir. Tıp Fakültesinde gittiğinde burada nodül tespit edilmiş. Aynı hastanede 1 Ekim’de verilen patoloji raporuna göre tiroid kanseri teşhisi konulmuş ve acil olarak ameliyat olması önerilmiştir. 17 Kasım 2019’da tedavisinin yapılması ve ameliyat edilmek üzere Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilmiştir. Tedavisi bitene kadar Sincan 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevine götürülmüştür ve bu cezaevinde kalmaktadır.”

‘SORUMLULAR HAKKINDA GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILSIN’
Özdemir’in kendilerine gönderdiği mektupta, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde muayene ve tetkiklerinin yapılmamasından dolayı kanserin tehlikeli bir evreye girdiğini ifade ettiğini söyleyen Koca, “Gerekli tetkikler yapılsaydı erken teşhisin olacak, tedavisi daha kolaylaşacaktı. Özdemir ayrıca mektubunda sorumlular hakkında gerekli girişimlerde bulunulması konusunda da destek talep ediyor” şeklinde konuştu. 

Özdemir’in hastalığının bu kadar tehlikeli duruma getirilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Koca, “Gerek hastanenin gerekse tetkiki yapmayan hekimlerin bununla ilgili olarak sorumlukları ortaya çıkarılmalıdır. Cihat Özdemir’in durumu dikkate alınarak; hem birçok hastalığa sahip olması hem de kanser gibi yaşamsal riski olan bir hastalığının bulunması nedeniyle serbest bırakılmasını, infazının ertelenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler