Connect with us

Güncel

Bir devlet sancısı: 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz’ın heykeli yıkıldı

Kayyum Uğur Kaymaz’ın anısına dikilen heykeli yıktı, kentteki park ve mahallelerin Kürtçe isimlerini değiştirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin’in Kızıltepe Belediyesi’ne halk iradesi gasp edilerek 3 Kasım’da bir kez daha kayyum atandı. Yeni kayyum Uğur Kaymaz’ın anısına dikilen heykeli yıktı, kentteki park ve mahallelerin Kürtçe isimlerini değiştirdi.

MA’nın haberine göre, belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz, hakkında 2014 yılına ait bir kovuşturma dosyası ile Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu yıl “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla başlatılan 2 ayrı soruşturmadan kaynaklı görevden uzaklaştırıldı. Belediyeye kayyum olarak ise, İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam atandı.

Uğur Kaymaz’ın heykeli yıkıldı

21 Kasım 2004 yılında babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın heykeli kayyum döneminde yıkılarak, yerine saat kulesi dikildi.

Kaymaz’ın katledilmesinin yıldönümünde annesi Makbule Kaymaz’ın da aralarında bulunduğu onlarca çalışan işinden atıldı.Belediyeye bağlı kurumlarda bulunan Kürtçe tabelaları indirten kayyumlar, kent merkezindeki Qada Azadî’nin (Özgürlük Meydanı) ismini “Cumhuriyet Meydanı” olarak değiştirdi. Kürtçe mahalle isimlerine de el atan kayyumlar, Berçem Mahallesi’nin ismini “Şahkulubey”, Aşiti Mahallesi’ne ismini “Yenikent” ve Medya Mahallesi’nin ismini “Selahattin Eyyubi” olarak değiştirdi. Yine ilçedeki Nuda Kadın Merkezi’nin adı “Hanımeli Kadın Merkezi” olarak, Musa Anter Caddesi’nin ismi ise “Ali Ertaş Caddesi” olarak değiştirildi.

Günün Haberleri

More in Güncel