Takip Et

Güncel

Bir çok kentte ev baskınları: Gazeteci, sendikacı ve siyasetçiler gözaltına alındı

Ankara, Adıyaman ve Urfa’da evlere yapılan polis baskınlarında eski milletvekili, sendikacı, gazeteci ve insan hakları savuncularının da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı

Ankara’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) yönetici ve üyelerinin aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Gerekçesi öğrenilmeyen operasyonda kapsamında gözaltına alınanların Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: 

İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, SES yöneticileri Fikret Çalağan ve Belkıs Yurtsever, HDP PM üyesi Bereket Kar, HDP üyesi Mazhar Yerlikaya, Şehriban Başak, Ethem Özgan, Sabahattin Karlı, Kemal Akalın, Berfum Çolak, Ziya Cebeci.

 HDP’li eski vekil gözaltına alındı

Adıyaman’da da evlere polis baskını düzenlendi. HDP önceki dönem Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım’ın evinde arama yapan polis, daha sonra eski vekili gözaltına aldı. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Yıldırım, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 Gazeteci Topaloğlu gözaltına alındı, ailenin kafasına silah dayatıldı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Hacı Yusuf Topaloğlu, Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Topaloğlu’nun, evde kalan aile fertlerinin tamamının yere yatırılarak, kafasına silah dayandığı aktarıldı. Evi dağıtarak yapılan aramalar ardından gözaltına alınan Topaloğlu, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 Urfa’da 1 gözaltı

 Urfa’nın Viranşehir ilçesi Şırnak Mahallesi’nde yapılan ev baskınlarında ise 2 çocuk babası İrfan Erdem gözaltına alındı. Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında soruşturma açıldığı öğrenilen Erdem, Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler