Takip Et

Güncel

Bir ay içerisinde 19 kişiye çeşitli yöntemlerle ajanlık dayatıldı!

Son bir ayda 19 kişi, kendilerini emniyet müdürlüğüne çağıranlar tarafından tehdit, şantaj ve psikolojik baskı gördüğünü, ajanlık dayatmasıyla karşı karşıya kaldıklarını gerekçesiyle İHD İzmir Şubesi’ne başvurdu

Son bir ayda 19 kişi, kendilerini emniyet müdürlüğüne çağıranlar tarafından tehdit, şantaj ve psikolojik baskı gördüğünü, ajanlık dayatmasıyla karşı karşıya kaldıklarını gerekçesiyle İHD İzmir Şubesi’ne başvurdu.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Son bir ayda 19 kişi İHD İzmir Şubesi’ne başvuruda bulunarak, kendini emniyet mensubu olarak tanıtan kişiler tarafından sık sık aranarak tehdit ve taciz edildiklerini, şantajla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. 19 başvurucu da tehditlerin özellikle güvenlik görevlileri tarafından yapıldığının altını çizdi.  Çeşitli gerekçelerle karakola çağrılan birçok kişi karakollarda sivil kişilerce şantaj ve tehditlere maruz bırakıldıklarını, daha sonraki süreçlerde kendilerine ajanlık teklifi yapıldığını, kabul edilmemesi üzerine tehditlerin devam ettiğini belirtti. Bu 19 kişiden Serhat Koçer ile Furkan Temelli isimli gençler, Buca İlçe Emniyetinde görevli olduklarını söyleyen polisler tarafından aranarak tehdit edildiklerini aktardı.

Koçer: buca ilçe emniyetine çağırdılar

İHD’ye başvuruda bulunan kişilerden biri olan Serhat Koçer (22), telefonla aranarak psikolojik baskıya uğradığını söyledi. İlk defa 21 Temmuz günü arandığını söyleyen Koçer, telefondaki kişinin kendisini Buca İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne çağırdığını ve bunun üzerine emniyete gittiğini belirtti. Koçer, emniyette görüştüğü polislerin kendisine yanlış kişilerle gezdiğini, bu arkadaşlıkları bırakması yönünde konuşmalar yaptığını anlattı. Koçer, “Polisler o kişilerin başka eğilimlerde olduğunu söylediler. Ben de arkadaşlığımızın kişisel bir arkadaşlık olduğunu söyledim. Aynı mahallede oturduğumuz için normal arkadaşlık ilişkilerimizin olduğunu söyledim. Bana tekrar görüşmek istediklerini söylediler. Oradan çıktım beni ertesi gün yine aradılar” dedi.

‘Gayri resmi görüşmek istiyoruz dedi’

Emniyette yapılan görüşmeden bir gün sonra polislerin tekrar telefonla kendisini aradığını belirten Koçer, “Bu sefer gayri resmi görüşmeler yapmak istediler. Dışarıda görüşmek istediler. Ben de ne olduğunu sorunca söylemediler. Telefondaki polis, ‘Ailene kimseye de söylemene gerek yok’ dedi.  Kimseye söyleme deyince ben zaten tedirgin oldum. Gidersem başıma bir şey gelebilir ihtimaline karşı gitmedim. Daha sonra sürekli aramaya devam ettiler. İki gün sonra bana mesaj geldi aynı numaradan. Niye açmıyorsun tarzında mesajlar atılıyordu. Tekrar cevap vermedim. Ertesi gün yine aradılar yine cevap vermedim. 3-4 gün üst üste aramaya devam ettiler ve yine masajlar geliyordu. Ama ben hiç cevap vermedim. Son 4-5 gündür aramıyorlar. Sürekli aynı numara arıyor. Aile fertlerimden biri de geçen gün bana buradan olmayan kişilerin evin önünde gezip durduklarını söyledi. Hiç görmediğimiz işportacı satıcılar evi gözleyerek geçiyormuş. Durup evi gözlüyorlar” ifadelerini kullandı. Koçer, ailesinin tedirgin olduklarını ve can güvenliğinden endişe ettiğini vurguladı.

Temelli: telefonda farklı isimlerle kendisini tanıttı

Yine 19 yaşında olan Furkan Temelli de son günlerde telefon üzerinden gelen mesajlarla tehdit edilen gençlerden biri. İlk aramaların 17 Temmuz’da başladığını dile getiren Temelli, arayan kişinin Buca İlçe Emniyeti’nden aradığını söyledi. Arayanın önce ismini söylemediğini daha sonrada “Erkan”, “Serkan” şeklinde farklı isimlerle kendini tanıttığını belirten Temelli, bu kişinin kendisiyle özel görüşmek istediğini anlattı. Temelli, telefondaki polise görüşmek istemediğini ve buna yönelik yasal bir zorunluluğu da olmadığını söylediğini anlattı. Temelli, “Bunu söylemem üzerine bana ‘amcan kırsaldaymış’ dedi. Ben de, ‘Benim bir amcam cezaevinde birisi de öğretmendir’ dedim. Daha sonra bana Cumartesi günü görüşmeyi teklif etti. İstemediğimi söyledim. Telefon görüşmesi bu şekilde kapandı” ifadelerini kullandı.

‘Başına birşey gelsin istemiyorsan polise yardımcı ol’

Yapılan ilk aramanın ardından da telefon aramalarının yine devam ettiğini dile getiren Temelli, “Sürekli aramaya başladılar ben cevap vermedim. Bu sefer de, ‘Senden cevap bekliyoruz’ gibi mesajlar attılar. ‘Basit bir konu için seni iş yerinden almak istemiyoruz. Adam akıllı aç şu telefonu’ diyerek tehditkar mesajlar atıldı. Bir gün yine telefonu açtım. Bana dediği şu; ‘Sen Manisa’ya ekmek dağıtıyorsun biz seni tanıyoruz seni biliyoruz. Sen niye bu kadar çalışıyorsun hayatının tadına bak para lazımsa söyle’ deyip gülüyordu. Ben avukatıma vekalet verip sizinle görüştürmesini sağlayabilirim deyince o da direk tehdit etmeye başladı. ‘Senle farklı bir yerde görüşürsek seninle bu şekilde konuşmam, biz seni seviyoruz. Polislerle birlikte seni takip ediyoruz. Başına bir şey gelsin istemiyorsan annen, baban kardeşlerin üzülsün istemiyorsan bize yardımcı ol biz de sana yardımcı olalım’ dedi. Tabi tehditlere rağmen ben yine reddettim. Bu sefer beni bir daha rahatsız etmeyeceklerini söyledi. Ben de ‘inşallah isteğim bu yöndedir’ dedim. Telefondaki yine açık açık, ‘seninle farklı bir yerde görüşeceğim’ deyip telefonu kapattı.”

Yaşanan bu olaydan hemen sonra İHD’ye başvurduğunu ve bu olayın takipçisi olacağını vurgulayan Temelli, telefonların kendisini ve ailesini tedirgin ettiğini dile getirdi.

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler