Takip Et

Dünya

Binlerce göçmenin ABD’ye yürüyüşü sürüyor

Zulüm, şiddet ve ekonomik bozulmalardan kaynaklı olarak Honduras’tan yola çıkarak Guatemala ve Meksika üzerinden ABD’ye yürüyen göçmenlerin sayısı 7 bini bulurken grup giderek kalabalıklaşıyor

13 Ekim’de Honduras’ın San Pedro Sula şehrinden yürüyüşe geçen ve sayıları binin üzerinde olan grup, zamanla kalabalıklaştı. Birleşmiş Milletler Göç Örgütü’nün verilerine göre Guatemala ve Meksika’yı geçen grubun sayısı  kesin olmamakla birlikte 22 Ekim itibariyle 7 bini buldu. Bunun yanı sıra Honduras’tan bin kişilik bir kafilenin daha yola koyulduğu belirtildi.

Göçmenlerin bir kısmı ABD ya da Meksika’da daha iyi bir yaşam kurma umuduyla yola düşerken bir kısmı da ülkelerindeki şiddetten kaçtıklarını ve sığınma başvurusu yapmak istediklerini dile getirdi.

Göçmenler, insan kaçakçıları ya da uyuşturucu çetelerinin hedefi olmamak ve kendilerini güvende hissetmek için böylesi kalabalık bir kafile oluşturduklarını belirtiyor. Ancak sıcak hava, güneş yanığı ve aşırı sıvı kaybı göçmenler için risk oluşturuyor. Bunun yanı sıra göçmenlerin yol üzerinde geceyi geçirdiği kamplar temiz su ve temizlik imkanlarından yoksun.

Trump’tan tehdit

Trump, ABD’nin güney sınırına yaklaşan göçmenleri durdurmak amacıyla güney sınırına asker yığacağı uyarısını da tekrar etti. Trump’ın Twitter’dan yazdığı mesajda “orduyu sınıra yolluyorum” demesinin ardından yönetimden bir yetkili İç Güvenlik Bakanlığı’nın orduya ABD-Meksika sınırına aktif görev yapacak asker göndermesi talebini ilettiğini, ordununsa bu talebi değerlendirdiğini kaydetti.

(sendika.org’dan derlenmiştir.)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler