Takip Et

Güncel

Binali Yıldırım: Bu seçim mundar olmuş bir seçimdir, oylar iç edilmiştir

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım 31 Mart tarihinde gerçekleştirlen seçimlere dair basın açıklaması gerçekleştirdi. konuşmasında CHP ve Ekrem İmamoğlu’nu eleştiren Yıldırım yerel seçimler için ‘mundar olmuş’ seçim ifadelerini kullandı

Türkiye genelinde gerçekleştirilen 31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen tartışmalar da ivme kaybı yaşanmadan devam ediyor. KHK’li belediye başkan adaylarının YSK tarafından aday gösterildiği halde mazbatalarının verilmemesi tartışmaları alevlendirirken diğer taraftan İstanbul seçimlerinin nihayete ermemiş olmasıyla siyasal gündem hareketli bir seyir izliyor.

Yerel seçimlerde İstanbul’u YSK verilerine göre kaybeden AKP itirazlarını sürüdürmeye devam ediyor. Dün AKP’nin itirazları sonucu Maltepe’de ikinci kez sayımı yapılan sandıkların tekrar sayılması kararı alındı.

Yerel seçimlere dair bugün bir açıklama gerçekleştiren AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Adayı CHP ve Ekrem İmamoğlu’nu eleştirdi. Oyların sandıkta iç edildiğini savunan Yıldırım, şunları belirtti:

“Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Bugüne kadar oyların yüzde 10’u sayılabilmiştir. Oyların tamamı sayılsaydı, CHP rıza gösterseydi seçimin sonucu böyle olmayacaktı. Seçimin bu şekile dönüşmüş olması tatsız bir şey. İstanbul gibi memleket büyüklüğünde şehri yönetecek başkanın şaibeler ve sakatlanmış bir seçim sonucuyla başkan olması hoş değil. Başkanın güçlü şekilde göre yapması ve hizmetleri yerine getirmesi bütün İstanbuluların arzusudur.”

Seçimler hakkında son noktayı koyacak olanında YSK olduğunu belirten Yıldırım, CHP’nin sürece saygılı olması gerektiğini ifade edip şöyle devam etti:

Biz başından beri hukuk vurgusu yapıyoruz. İşleyen süreç bundan ibarettir. YSK işin sahibi ve patronudur. Seçimle ilgil itirazları YSK yönetmektedir. Neticede bir sona yaklaşmış bulunuyoruz. Maltepe’deki sayım da tamamlandığında bu süreç bitmiş olacak. YSK bir karara varmış olacaktır. 

Ben bu noktada şunu anlayabilmiş değilim: Tahammülsüzlük var ortada. ‘Seçimi kazandık, mazbatayı verin…’ Bunun kararını sen mi vereceksin! Seçimin kazanıldığının kararını veren YSK’dır. Bugün böyle verilmiş bir karar var mıdır? Belediye başkanıyım diye kart bastırıp Anıtkabir’e bu ünvanla imza atarsan, miting yaparsan YSK’nın vereceği kararı etkilemekten başka ne yaparsın? Hukuk devletinde baskılarla hakimleri karar vericileri etkilemek mümkün değildir. Hakimler hukuka göre karar verir.


Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler