Takip Et

Güncel

Bilirkişi raporu Berkin’i kusurlu buldu: Davanın cezasızlıkla sonuçlanmasına izin vermeyeceğiz

Mahkeme, Gezi Parkı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeğiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan davasında sanık polisin kusurunun araştırılmasını istedi. Jandarma, Berkin’i kendi ölümünde tali kusurlu buldu

Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, Berkin Elvan davasında bilirkişi raporunu mahkemeye yolladı. Gezi Parkı eylemleri sırasında 16 Haziran günü Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına
isabet etmesi sonucu 269 gün yoğun bakımda tedavi gördükten sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili açılan davada sanık polis Fatih Dalgalı ‘olası kastla öldürme’ suçundan yargılanıyor.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Aralık 2019’da sanık polis Fatih Dalgalı’nın kusurunun tespit edilebilmesi için Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’ndan bilirkişi raporu istemişti.

Jandarma bilirkişiler, 24 Ocak 2020’de yirmi dört sayfalık bir raporu mahkemeye yolladı. “Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nin ara sokaklarında kolluk kuvvetlerine taş, havai fişek, molotof kokteyli ve el yapımı parça tesirli el bombası atıldığı” iddia edilen raporda “Yolun barikatla trafiğe kapatıldığı, göstericilerin çevreye ve işyerlerine zarar verdiği, hayatın olağan akışının bozulduğu öne sürülerek “kolluk görevlilerinin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği ve müdahalelerin yasal mevzuata uygun olduğu ifade edildi.

Bilirkişiler raporda sanık polis Fatih Dalgalı’nın asli kusurlu olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Gaz tüfeği ile gaz fişeklerinin kullanımında bölgesel olarak atış yapıldığı, noktasal olarak bir hedefi vurmaya yönelik kullanımının olmadığının altını. Gaz fişeğinin çıkış hızının 75 m/sn olduğu belirtilerek meydana gelen olayın istem dışı ve anlık olarak gerçekleştiği öne sürüldü. Sanık Fatih Dalgalı’nın olayın meydana gelmesinde hangi irade ile hareket ettiğinin dosya kapsamında bir beyan ve belgenin olmadığı, ancak ortaya çıkan sonuç itibariyle asli kusurlu olduğu kaydedildi.”

Sanık polisi asli kusurlu sayan bilirkişilerin Berkin Elvan’ı “suçlu” göstermeye çalışması da dikkat çekti. “Berkin Elvan’ın barışçıl gösteri yapmayan grubun bulunduğu alanda yaralandığı ifade edildiği” raporda “Berkin Elvan hastaneye kaldırıldıktan sonra cebinden 11 tane torpil çıktığı ve onun da grupla hareket ettiğinin muhtemel olduğu iddiasına yer verildi.

Raporda “Yasadışı eylemlerde bulunan gösterici grubun olduğu alanda bulunarak kendi güvenliği ile ilgili gerekli özeni göstermediği” gerekçesini öne süren bilirkişiler Berkin Elvan’ın tali kusurlu olduğunu iddia etti.

AVUKAT ATALAY: BERKİN DAVASININ CEZASIZLIKLA SONUÇLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Elvan ailesinin avukat Can Atalay, Berkin Elvan davasında mahkemeye gönderilen jandarma bilirkişi raporu hakkında şunları söyledi: “Polisi ve amirlerini az cezayla kurtarmak için hazırlanan bir rapor, diğer Gezi davalarında olduğu gibi Berkin dosyasının da cezasızlıkla sonuçlanmaması için elimizden gelen bütün mücadeleyi vereceğiz.” Berkin Elvan davası 5 Şubat Çarşamba günü İstanbul Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler