Takip Et

Güncel

Bilim Kurulu Üyesi: “Vaka sayısının 5 bin civarında olmasını bekliyoruz”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, bir televizyon kanalında çıktığı canlı yayında koronavirüse ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Azap, vaka sayısının pik yapmasını ve sonrasında azalmasını beklediklerini söyleyen Azap, 5 bine ulaşmasını beklediklerini de dile getirdi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, bir televizyon kanalında çıktığı canlı yayında, ‘sokağa çıkma yasağı’ tartışmalarını değerlendirdi.

Azap, “Açıkçası bugün uzun tartışmaların sonunda henüz öyle bir noktada olmadığımız için bir sokağa çıkma yasağı gibi bir şeye, İtalya’daki gibi bir duruma ihtiyacımız olmadığını düşündük” dedi.

Azap’ın canlı yayında yaptığı açıklamalar şöyle:

Bütün seçenekleri en ince ayrıntısına kadar tartışıyoruz ama bir önlem alırken, o aldığınız önlemin getirecekleri var, faydalar var. Bir de götürecekleri var.

Sebep olacağı birtakım olumsuz sonuçlar var. Dolayısıyla bunları iyi düşünüp taşınmak lazım.

Açıkçası bugün uzun tartışmaların sonunda henüz öyle bir noktada olmadığımız için, bir sokağa çıkma yasağı gibi bir şeye, İtalya’daki gibi bir duruma ihtiyacımız olmadığını düşündük.

Ama bu sosyal mesafeyi koruma meselesini sürekli hatırlatıyoruz.

Zaten alınan tedbirlerin önemli bir kısmı tamamen bunu sağlamaya yönelik.

Yani insanların birbirlerine bir metreden, 3-4 adımdan daha fazla yaklaşmasını engellemeye yönelik.

Kalabalık mekanlarda bir arada durmalarını, havalandırması iyi olmayan yerlerde bir arada uzun zaman geçirmelerini engellemeye yönelik şeyler.

Çünkü bu virüs, bu durumda çok kolay yayılıyor.

Vatandaşlarımız da hep bunu düşünsünler.

Bu tedbirler bunu sağlamak için alınıyor.

Ona göre hayatlarını planlarlarsa, bu salgını çok fazla yayılma fırsatı bulamadan ülkemizde atlatabilir diye ümit ediyoruz

5 bine ulaşabilir

Vaka sayısının pik yapmasını ve sonrasında azalmasını beklediklerini söyleyen Azap, 5 bine ulaşmasını beklediklerini de dile getirdi.

Azap, “3-4 hafta içerisinde vaka sayısının 5 bin civarında olmasını bekliyoruz. Ama bu çok kritik sayı 30 bin bile olabilir, vatandaşlarımızın önlemleri alması lazım. Uyarılara dikkat etmesi lazım. Böyle olursa, 3-4 binde sayıyı sınırlı tutabiliriz” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler