Connect with us

Bilim

Bilim insanları: Bazı bölgelerde yaşam ortadan kalkabilir

Bilim insanları Dünya’nın manyetik kutuplarının yön değiştirebileceğini ve bu durumda manyetik kalkanının zayıflayarak bazı bölgelerde yaşamın ortadan kalkacağını öne sürdüler

Bilim insanları, “Dünya’nın merkezindeki değişiklikler dolayısıyla gezegenin manyetik kutupları yön değiştirebilir” uyarısında bulundu.

Manyetik kutuplarının ters dönmesi durumunda, Dünya’nın manyetik kalkanının zayıflayacağı düşünülüyor. Bu durumda ise, Güneş’ın radyasyonundan ve Güneş üzerindeki patlama ve fırtınalardan etkilenecek insanlığın sonu gelebilir.

Britanya merkezli Daily Mail’de yer alan haberde, bu durumun uzun bir süreye yayılacağı belirtilirken, Mars’ında benzer bir süreçten geçtiği bildirildi.

Bazı bölgelerde yaşam ortadan kalkar

Konuya ilişkin açıklama yapan Colorado Üniversitesi Uzay Bilimi ve Atmosferik Laboratuar Direktörü Daniel Baker, “Eğer manyetik koruma kalkarsa veya etkisi azalırsa felaket olur, dünyanın bazı bölgelerinde yaşam ortadan kalkar” dedi.

Öte yandan Dünya’nın manyetik alanının zayıflaması durumunda Dünya üzerindeki elektrik akışının da olumsuz etkilenebileceği belirtildi. (Gazete Karınca)

 

Günün Haberleri

More in Bilim