Connect with us

Güncel

Bilgen: 7 Haziran başarısını aşacağız

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Efrin’e yönelik saldırı hazırlığını ülkeyi yöneten “beyinsizliğin” dışa vurumu olduğunu söyledi

HDP’nin 3’ncü kongresi öncesinde Çukurova Bölge Konferansı’nda konuşan Bilgen, Garzan ve Varto’da yapılan mezarlık saldırılarına tepki gösterdi. Bilgen, “Aslında o saldırılar mezar taşlarına gösterilen tahammülsüzlük, cenazelere gösterilen tahammülsüzlük toprağın üzerindekilerin, yürüyenlerin, mücadele edenlerin, direnenlerin, değerlerinden taviz vermeyenlerin, vazgeçmeyenlerin burnunu sürtmek, onurlarını kırmak, umutlarını  ve inançlarını yıkmak için gerçekleştirilen bir saldırıdır.” Dedi.

‘İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak eder misin?’

Efrin’e yapılacak saldırı hazırlığına da değinen Bilgen konuşmasında, “Günlerce Ecevit Hükümeti döneminde Meclis önünde yere atılan yazar kasayı televizyonlarında gösterenler, Meclis’in  önünde bir kişinin kendisini yakmasını haber değeri olarak görmüyor ya da manipüle etmeyi tercih ediyorlar. Burada şüphesiz  çok daha iyi bilen arkadaşlarımız var fakat Kuran’daki ilginç dualardan birisi şöyle başlar; ‘İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak eder misin?’ der. Aslında bu yaşanan tablo özellikle Afrin’e yönelik tahammülsüzlük bu ülkeyi yöneten beyinsizliğin dışa vurumudur. Sizin sınırlarınızın dışında doğrudan size yönelik bir saldırı bir tehdit olmadığı halde,  toplumu tehdit eden başka bir gündem yokmuş gibi oraya yönlendirmeye kalkmak, toplumu böylece motive etmeye kalkmak gündemi manipüle etmeye kalkmak beyinsizliğin daniskası olarak tarif edilebilecek bir durumdur.” ifadelerine yer verdi.

7 Haziran’ın üstüne çıkacağız

7 Haziran seçimlerinde alınan başarıyı hatırlatan Bilgen, bu başarıyı geçebilecek bir pozisyonda olduklarını belirterek, “Türkiye’ye dair toplumsal iddiası, birlikte barış içinde nasıl yaşanır bunun formülü nasıl hayata geçirilir? Bunun sosyolojik yapısı da en net biçimde HDP’dir. 7 Haziran öncesi ve sonrası devam eden saldırılara rağmen 1 Kasım seçimlerinde Hatay’da oyumuzu arttırdık. Demek ki bu coğrafya da bu topraklar da 7 Haziran’ın üzerine çıkmanın potansiyeli var. Elbetteki bizim kendimizle yüzleşmemiz, kendi siyasetimizdeki eksiklikleri gidermemiz, bizden ne bekleniyorsa hangi adımları atmamız gerekiyorsa cesaretle bu adımları atmamız gerekiyor. Her genel kurul, bir yüzleşme ve özeleştiridir.” dedi.

Bilgen, tutuklu Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş’ın “Biz ne alacağımızı değil, ne vereceğimizi, ne katacağımızı ve ne vererek bir arada yürüyebileceğimizi daha güçlü, daha kararlı, daha umutlu bir mücadele yürüteceğimizi tartışırsak, konferanslarımız, kongrelerimiz çok daha verimli olacaktır” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel