Takip Et

Güncel

Beyazıt katliamının yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği yapıldı

16 Mart Beyazıt katliamının yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde katliamda yaşamını yitirenler anıldı

Üniversite öğrencileri ve 78’liler Girişimi, 16 Mart Beyazıt katliamının yıldönümü dolayısıyla İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde anma gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ile başlayan anmada ’78’liler Girişimi adına Hüseyin Soylu konuşma yaptı. Soylu, koronavirüs salgınına değinilerek katliamda yaşananları anlattı. Soylu, gerici diktatörlere karşı antiemperyalist bir mücadele verildiğini ve devletin katliamcı yönünü vurguladı. 10 Ekim Ankara katliamını hatırlatan Soylu, “Onların virüsleri ve baskıları bizleri yıldıramaz” ifadelerini kullandı. Soylu “O günün ve bugünün gençleri olarak Şeyhzadebaşı baskınlarını, Beyazıt’ı, Halepçe’yi unutmadık, unutturmayacağız! Kahrolsun faşizm, yaşasın faşizme karşı birlikte mücadelemiz” dedi.

Üniversite öğrenciler adına yapılan konuşmada şunlar ifade edildi:
“Bugün Beyazıt ve Halepçe katliamlarının 48. yılında tekrar yana geldik ve bir kez daha söylüyoruz; Üniversiteler siyasi iktidarların ve onun sözcülüğünü yapan rektörlerin arka bahçesi olmayacak. Eli kanlı faşistlerle üniversite yönetimlerinin kurduğu işbirliğinin yarattığı saldırılara karşı mücadele etmeye devam ediyoruz. Bizler dün olduğu gibi bugün de TGB, Ülkü Ocakları adlarıyla karşımıza çıkarttığınız faşistlerin saldırıları karşısında irademizle birlikte dimdik duruyoruz. DTCF’den ODTÜ’ye, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Boğaziçi’ne, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Beyazıt’a; bizim olan üniversitelerden ve öğrenim özgürlüğümüzden vazgeçmiyoruz.  Ne yaparsanız yapın kampüslerimizi ve kentlerimizi gerici ve faşistlere bırakmayacağız. Her geçen gün savaş çığırtkanlığı yükseltilirken baskının dozu artarken katliamlar sürüp giderken bizler mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

Yapılan konuşmaların ardından katliamın yaşandığı yere karanfiller bırakıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler