Connect with us

Kadın

‘Beyaz Çarşamba’ eylemine polis saldırısı

İran’da başörtü yasaklarını protesto eden ‘Beyaz Çarşamba’ eylemcisi kadına polis saldırdı. Yükseltide başörtüsünü sallayan kadını polis iterek yere düşürdü

İran Devleti’nin gerici faşist saldırıları ve hak gasplarına karşın halkın öfkesi devam ediyor. Kadınlara dönük uygulanan başörtüsü zorunluluğu rejimin tüm saldırılarına karşın devam ediyor. Başörtüsü yasaklarını protesto etmek için yükseltide başörtüsünü sallayan kadınlar  eylemlerine devam ediyor.

Zorunlu başörtüsüne karşı bir yükseltiye çıkıp başörtüsünü elinde sallayan genç bir kadın, polis tarafından itilerek yere düşürüldü.

Tahran’ın İnkılap Caddesi’nde 22 Şubat günü bir elektrik şebeke kutusunun üstüne çıkan kadın, başörtüsünü çıkararak sallamaya başladı.

Eylemci kadını izleyenler bir süre sonra polislerin geldiğini söyleyerek uyardı ancak genç kadın kaçmayı reddetti. Bir polis, yükseltideki kadının arkasından itti. Polisin saldırısını görünteleyen tanıklar, düşmenin etkisiyle kadının ayağını burktuğunu ve birkaç dakika kendine gelemediğini aktardı.

Genç kadının gözaltına alınıp alınmadığına ilişkin ise net bir bilgi bulunmuyor. Ancak İranlı kadınlar tutuklama dalgasına rağmen zorunlu başörtüsüne karşı eylemlerden vazgeçmiyor.

Günün Haberleri

More in Kadın