Connect with us

Güncel

Beşikçi’nin kitabını okumak “örgütsel faaliyet”

Mersin Radyo Ses çalışanlarının evine yapılan baskın sonucunda gözaltına alınan Semra Özlü ve Ferhat Orhan hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede İsmail Beşikçi’nin kitapları ‘suç unsuru’ sayıldı

  Mersin Radyo Ses radyosu  KHK ile kapatıldıktan sonra  çalışanlarının evlerine 8 Ocak’ta yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan  Genel Yayın Yönetmeni Semra Özlü ve hakkında tutuklama kararı bulunan radyonun ortağı Ferhat Orhan hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği habere göre radyoda el konulan Mehmet Nuri Dersimi’nin “Kürdistan Tarihinde Dersim” kitabı ile Yazar ve Sosyolog İsmail Beşikçi’nin “Başkaldırının koşulları”, “Bir Aydın, Bir Örgüt ve Kürt Sorunu”, “Ortadoğu’da Devlet Terörü” ve “Kürt Aydını Üzerine Düşünceler” kitapları iddianamede suç unsuru sayılarak, “örgütsel faaliyet” şeklinde değerlendirildi. Ancak aynı iddianamede, “Kitapların yasaklı olup olmadığı internet üzerindeki araştırmalarda bulunmadı” ifadesi yer aldı. Savcı, kitapların suç unsuru sayılmasına ise Beşikçi’nin 12 Mart 1971 döneminde yargılanıp tutuklanmasını gerekçe gösterdi.

Günün Haberleri

More in Güncel