Takip Et

Emek

Beş yılda 332 işçi intihar etti

Veli Ağbaba’nın raporuna göre, işçi intiharları beş yılda yüzde 300 arttı

CHP’li Veli Ağbaba’nın raporuna göre, işçi intiharları beş yılda yüzde 300 arttı. 2013 yılından bu yana 332 işçi intihar etti. Ekonomik kriz intiharları arttırıyor.

Rapor, Türkiye’de son yıllarda borç ve mobbing gibi nedenlerle hayatına son veren işçilerin sayısının rekor düzeyde arttığını gözler önüne sererken, sağlık çalışanlarında da intihar oranlarının ürpertici boyutlara ulaştığını gösterdi. İşçi intiharları son 5 yıl içinde yüzde 300 arttı. 2013’te 15 olan işçi intihar sayısı 2017’de 89’a çıktı. Son 5 yıl içinde hayatına son veren işçi sayısı 332 oldu.

‘Beyaz yakalılarda da hızla artıyor’

Ağbaba, borçlarını ödeyemeyen, yoğun iş temposu altında ezilen, işsiz kalma kaygısı yaşayan emekçilerin intihar ettiklerini belirterek, “İntiharlar sadece mavi yakalılarda değil, beyaz yakalılarda da hızla artıyor. Sadece 2017’de 3’ü hekim, 53’ü hemşire, 66’sı diğer personelden oluşan 122 sağlık çalışanının intihar ederek yaşamına son vermesi bunun kanıtıdır” dedi.

Ağbaba, işçi intiharlarının dünya literatüründe “karojisatsu vakası” diye tanımlandığını, Japonya’da işçi intiharlarının iş kazaları kapsamına alındığını belirterek, “Benzer bir uygulama Türkiye’de de hayata geçmeli” diye konuştu. Raporda dikkat çeken tespitler şöyle:

İşçi intiharlarının başlıca 3 nedeni borç, mobbing ve işsiz kalma kaygısı

Ekonomide yaşanan durgunluk, kitlesel işten çıkarmalara bağlı artan işsizlik, yüksek enflasyon oranı ve hayat pahalılığının etkisiyle geçinememe sıkıntısı son dönem artan işçi intiharlarının ve intihar teşebbüslerinin nedenleri arasında yer almakta.

TBMM önünde geçim sıkıntısı nedeniyle kendisini ateşe veren Sıdkı Aydın, ataması yapılmadığı için intihar eden sosyal bilgiler öğretmeni Merve Çavdar ve sınıf öğretmeni Ersin Turhan, bir süredir işsiz olduğu için oğluna okul pantolonu alamayan ve hayatına son veren İsmail Devrim… Son zamanlarda işsizliğe ve ekonomik geçim sıkıntısına bağlı olarak yaşanan intihar vakalarının öne çıkan örnekleri.

İşçi intiharlarının başlıca 3 nedeni borç, mobbing ve işsiz kalma kaygısıdır. Krize bağlı olarak artan hayat pahalılığı işçileri ve çalışanları her geçen gün biraz daha borç sarmalının içine çekiyor.

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler