Takip Et

Güncel

Berkin Elvan katledilişinin 6’ncı yılında mezarı başında anıldı

Gezi direnişi sırasında polisin sıktığı gaz kapsülü ile başından vurularak katledilen Berkin Elvan’ın yaşamını yitirişinin 6’ncı yıldönümünde mezarı başında anıldı

İstanbul’da Gezi direnişi sürecinde Okmeydanı’nda polisin sıktığı gaz kapsülü ile başından vurularak katledilen Berkin Elvan, yaşamını yitirişinin 6’ncı yıldönümünde Şişli’de bulunan Feriköy Mezarlığı’nda mezarı başında anıldı

Anma sırasında güçlükle ayakta duran Gülsüm Elvan’ı, koluna giren kadınlar sakinleştirdi. Çocuğu Berkin Elvan’ın mezar taşına başını yaslayan Gülsüm’ün, “Çocuğum, bugün ağlamayacak annen. Bugün ağlama günü değil. Annen isyan edecek bugün. Sana ve adalete açım” sözleri duygusal anlar yaşattı.

Anmada konuşan Sami Elvan, ülkede adaletsizliğin ve zulmün devam ettiğine dikkat çekerek, “Berkin ve kaybedilen tüm çocuklar ülkenin barışı, demokrasisi, kardeşliği ve özgürlüğü adına önemli bir simgesi. Geçmişte yaşadığımız hukuksuzluklar bugün hala devam ediyor. Grup Yorum üyelerini gözaltına almak, darp etmek ne anlam ifade ediyor? Biz adalete aç bir aileyiz. Bu ülkede bizler gibi binlerce aile var. Umudumuzu yüksek tutmamız ve mahkemelere sahip çıkmamız lazım. Benim çocuğum şu an neden burada? 18 Mart’ta duruşmamız var. O mahkemeden bir şey beklemiyorum ama desteğinizle, azmimizle çocuklarımıza ve insanlarımıza emsal olması için desteğe ihtiyaç var. O katilin alacağı ceza toplumu ilgilendiriyor. Ona şunu söylemek istiyorum. Evine götürdüğün ekmek kanlı ekmek” diye konuştu.

Ardından konuşan Gülsüm de Grup Yorum’un sürdürdüğü ölüm orucunu anımsatarak, “Yine barbarlıklarını dayatıyorlar. Ancak aslında kendi güçsüzlüklerini ortaya koydular. Onlar yalnızca sanatlarını yapmak istiyorlar, başka bir şey değil. Biz elimizden aldıkları evlatlarımıza ve adalete açız. Hep birlikte omuz omuza 18 Mart’ta duruşmaya katılalım” dedi.

Anmada konuşan avukat Can Atalay ile Çiğdem Akbulut ise Berkin’in faillerinin yargılandığı 18 Mart’ta Çağlayan’da görülecek davanın önemine değinerek katılım çağrısında bulundu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler