Connect with us

Makale

Berkay Ustabaş tutuklandı

Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş tutuklanarak hapishaneye gönderildi

Ustabaş’ın evi 20 Aralık’ta özel harekât polislerince basılmış ve evinden Yolculuk gazetesi, Adalılar albümü ile Kızıldere’de hayatını kaybeden 10 devrimcinin fotoğrafı alınmıştı.

Ustabaş’ın evinden alınanlar ve Berkin Elvan’ın cenazesine katılması tutuklanmasına gerekçe olarak gösterildi. Ustabaş’ın avukatı Erman Öztürk, Gazete Yolculuk’a şu açıklamalarda bulundu;

“Savcı ‘Ahdımız var. Tutuklamaya sevk edeceğim’ dedi”

“Savcılık ifadesinde müvekkil demokrat bir kişi olduğunu, evden çıkan kitap ve gazetenin yasal olduğunu ifade etmiştir. Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığını, cenazeye katılmanın suç olmadığını söylemiştir. Dosya içeriğine yönelik kısıtlama olmasından kaynaklı göremesek de müvekkile dönük tutuklanmayı gerektirecek hiçbir delil olmamasına rağmen savcı açıkça ‘Ahdımız var. Tutuklamaya sevk edeceğim’ dedi. Polis de savcı da müvekkilin ‘DHKP-C’ ile ilgisi bulunmadığını bildiği halde, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklamaya sevk etti. Sulh Ceza Hakimliği de tutukladı. Bu tutuklama hukuki değildir. Polisin verdiği kararı maalesef savcı ve hakim uygulamıştır.”

 

Günün Haberleri

More in Makale