Takip Et

Emek

Belediye işçileri Kadıköy’de kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesini protesto etti

Genel-İş üyesi belediye işçileri Kadıköy Belediyesi önünde eylem düzenleyerek Kıdem Tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında fona devredilmesine karşı eylem gerçekleştirdi.

Kıdem Tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında fona devredilmesine karşı DİSK’e bağlı Genel İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şubesi Kadıköy Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Kıdem Tazminatıma dokunma” pankartı açan sendika üyes emekçiler sık sık, “Kıdeme uzanan eller kırılsın”, “Kahrolsun işçi düşmanları”, “Kıdem hakkımız gasbedilemez”, “Kıdem hakkımız söke söke alırız” sloganı attı.

‘Kıdem tazminatına dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin’

İşçilerin işten çıkış saatinde yapılan açıklamayı Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan okudu.

“Kıdem Tazminatımıza dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin” diyen Arıkan, “Türkiye İşçi sınıfının doksan yıla yakın bir süredir sahip olduğu kazanılmış en köklü hakkı olan kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına yönelik girişimler hız kazanmıştır. Sermayenin ve iktidarların 45 yıllık düşü olarak, 11. Kalkınma Plan’ında Yeni Ekonomik Program’a kadar bütün  politika belgelerinde yer alan hedefler ve IMF’nin tüm raporlarında geçen ‘tavsiyelerini’ hayata geçirmek doğrultusunda işçi sınıfının ‘sinir uçları’ ile oynanmaktadır. Bir yandan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem Tazminatımız fona aktarılarak, bir yandan da 25 yaş altı ve 50 ya üstü çalışanlar başta olmak üzere esnek-güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırarak kıdem tazminatı hakkı yok edilmek istenmektedir. Pandemi koşullarında 82 milyon insan yaşam mücadelesi verirken, işçiler olarak bizler canımızı, işimizi ve gelirimizi korumak için mücadele verirken, işsizlik rekorlar kırmışken, ülkeyi yönetenler kıdem tazminatımıza el uzatmaktan ve daha esnek, daha güvencesiz, kölece çalışma dayatmaktadır” dedi.

Arıkan, “Kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, daraltmaya, budamaya, işçi sınıfının belirli kesimlerini bu haktan mahrum etmeye yönelik her girişim, direniş ile karşılanacaktır. Kıdem tazminatı bize çocuklarımızın emanetedir. Kıdem Tazminatına sahip çıkmak emeğimize, geleceğimize, memleketimize sahip çıkmaktır. Haklarımız için omuz omuza mücadeleye” diye konuştu.

“Kıdem tazminatı ile ilgili konuşulacak tek şey, mevcut sistemin güçlendirilmesi, kuvvetlendirilmesi, bir gün bile çalışsa tüm işçilerin istifa hali dahil kıdem tazminatı alacağı bir düzenlemenin yapılması ve işverenler işçilere kıdem tazminatını vermediğinde devletin kanun hakimiyetini sağlamasıdır” diyen Arıkan, bugünden sonra tüm işyerinde eylemlere başlayacaklarını duyurdu. (Evrensel)

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler