Takip Et

Makale

Belediye Caretta Caretta’ların yumurtladığı sahilin üzerini toprakla kapladı

Mersin Anamur Belediyesi, Caretta Caretta ve yumuşak kabuklu nil kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan sahil şeridine piknik alanı yapmak amacıyla toprak döşedi. Şerit, ayn zamanda endemik bir bitki olan kum zambaklarının yaşama ve üreme alanı.

Pullu Tabiat Parkı ile Anamuryum Antik Kenti arasında kalan yaklaşık 13 km’lik sahil şeridi, uluslararası sözleşmeler ve özel yasalarla korunan doğal SİT alanı bölgesinde kalıyor.

“Belediye suç işliyor”

Yeşil Gazete’de yer alan habere göre, deniz kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama döneminde başlatılan çalışma çevrecilerin tepkisini çekti. MERÇED (Mersin Çevre ve Doğa Derneği) Anamur Temsilciliği’nden aktivistler, belediyenin “Anamurlular sahilde piknik yapabilsin” düşüncesiyle, kumsalın toprakla örtülmesinin “suç” olduğunu belirterek, bu uygulamadan vazgeçilmemesi halinde hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi.

“Kabul edilemez”

Üzeri toprakla örtülen kumsalda protesto eylemi gerçekleştiren aktivistler, şunları belirtti:

 Anamur Belediyesi’nden, doğanın ve çevrenin katliamına dönük hızlı adımlar atmak yerine,mevcuttaki çay bahçelerini, kıyıdan geriye ve sözleşmelerdeki belirlenmiş 6 m2’lik alana çekilmesini sağlamasını; sahillerin, halk ve deniz kaplumbağaları tarafından rahatça kullanımına açılmasını beklerken, Bozyazı’daki piknik alanı örneği verilerek benzer çalışmalara burada da başlanması kabul edilemez bir durumdur.”

Dava açılabilir

Uygulamanın ulusal ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu belirtilen açıklamada son olarak şöyle söylendi:

“Bu işe son verilmez ve buradan alınıp başka yerlere götürülen kumlar geri getirilmezse ve üzeri toprakla örtülen kaplumbağa yuvaları açığa çıkarılmazsa, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı; hatta gerekirse tespit yaptırarak, idari dava da açacağımızı, açıkça ifade ediyoruz.” (Bianet)

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler