Takip Et

Güncel

Bayramda 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni normalleşme adımlarını açıklayarak, “Arife gününden bayramın son gününe kadar 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 8’inci kez video konferansla gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de salgınla mücadelenin başarıyla sürdüğünü söyleyen Erdoğan, “Küresel düzeydeki salgın tehdidinin ortadan kalkması sorunun tüm dünyada çözümüyle mümkündür. Türkiye olarak salgının bitişini bekleyemeyiz. Yapmamız gereken hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemektir. Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, işyerinde, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre fiziki mesafe bırakmaya özen göstereceğiz. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelecektir” dedi.

Başakşehir Şehir Hastanesi’ni Japonya Başbakanı Abe ile birlikte Perşembe günü açılışının yapılacağı bilgisini veren Erdoğan, “Son iki aydaki tecrübeler sayesinde ciddi bir birikime sahip olduk. Artık koronavirüs veya salgın hastalıklara karşı eskisinden daha hazırlıklı durumdayız. Hayata geçirmeye başladığımız normalleşme takviminin sürmesi vaka sayısının çok daha aşağıya inerek sıfırlanmasıyla mümkün. Vatandaşlardan belirlenen kurallara uymasını tekrar tekrar rica ediyorum. Tek bir ihmal dahi ağır sonuçlar ortaya çıkarabilir” diye konuştu.

Yeni normalleşme adımlarını açıklayan Erdoğan, “Arife gününden bayramın son gününe kadar 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak” dedi.

Tedbirlere uyulması çağrısı yapan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Artık koronavirüs veya benzeri salgın hastalıklara karşı eskisinden daha hazırlıklı durumdayız. Her gün şeffaf bir şekilde paylaşılan veriler, yeni hasta ve ölüm oranının belirli bir düzeyde yatay çizgiye geçtiğini gösteriyor. Bu çizgiyi aşağı yönlü sürdürmemiz gerekiyor. Normalleşme takviminin sürmesi vaka sayısının çok daha aşağı inerek sıfırlanmasıyla mümkündür. Şayet salgının seyrinde olumsuz yönde bir gelişme olursa bazı tedbirleri belki çok daha sert şekilde yeniden uygulamak durumunda kalabiliriz.”

Ramazan Bayramı’nda 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyleyen Erdoğan, “Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları gösteren rehberler yayınlandı. Arefe gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar günü 14.00 ile 20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız yine sokağa çıkabilecekler. Bu hafta çarşamba ve cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması yine devam edecek” diye konuştu.

15 ile seyahat yasağının devam edeceğini açıklayan Erdoğan, “15 ilimiz için geçerli olan seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır” dedi. Erdoğan, normalleşme takvimindeki yeni kararları şöyle sıraladı:

  • Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde haziran ayı itibariyle yeniden başlatıyoruz. Aynı şekilde açık cezaevlerinde olup salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkumun mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır.
  • 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre camilerimizde sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Tabi bu cemaatle namazı kurallar içerisinde ifa edeceğiz.
  • Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki eylül ayında başlayacaktır.
  • Üniversitelerle ilgili duyuruyu Yüksek Öğretim Kurumumuz daha önce yapmıştı. Kreşler ve bakımevleri 15 Haziran’da faaliyete geçecektir.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler