Takip Et

Dünya

Baxoz’da kurtarılan Ezidi kadınlar IŞİD’lilerin yargılanmasında yer almak istiyor

IŞİD zulmünü bir bir anlatan ve Baxoz’da kurtarılan Êzidi kadınlar, esir alınan 11 bin IŞİD’liyi işaret ederek kurulacak mahkemeye müdahil olmak istediklerini belirtti

Demokratik Suriye Güçleri(DSG)’nin Dêra Zor’da IŞİD’in fiziki varlığına son verdiği “Cizre Fırtınası” hamlesinin son ayağı Baxoz operasyonunda binlerce IŞİD’li, DSG güçleri tarafından esir alındı. 54 ülkeden olan ve sayıları yaklaşık 11 bini bulan IŞİD’liler, Kuzey ve Doğu Suriye’de bulunan çeşitli cezaevlerinde tutuluyor. IŞİD’lilerin yargılanmaları için uluslararası savaş suçları mahkemesinin kurulması talep ediliyor. IŞİD’in elinden en son kurtarılan Êzidî kadınlar da IŞİD’liler için kurulacak mahkemelerde yer alarak, onlardan hesap sormak istediklerini söyledi.

Dêra Zor’un Hecin beldesine bağlı Baxoz köyünden kurtarılan 22 yaşındaki Huda Hesen, Şengal’in güney hattında yer alan Ramusî köyünden. Hesen, Şengal merkezde bulunduğu sırada 3 Ağustos 2014’teki katliamda IŞİD’e esir düşmüş. 

6 kişi ile zorla evlendirilen huda

IŞİD’li 6 kişi ile zorla evlendirilen Hesen, Irak ve Suriye’de birçok yere götürülmüş. IŞİD’in bitirilmesiyle esaretten kurtarılan Hesen, “IŞİD geldiğinde o dönem orada bulunan güçler bizi bırakıp, gittiler. Biz Êzidîleri yalnız bıraktılar. Önlerine çıkan kadın ve erkekleri topladılar. Kadınları ayrı, erkekleri ayrı bir yere götürdüler. Kadın ve çocukları Musul’a getirdiler. Kendileri de ‘Erkeklerin hepsini öldürdük. Kadınları köle olarak almak bize helaldir’ diyordu. Çocukları götürüp zorla Müslümanlaştırarak, askeri ve dini eğitimlerden geçirdiler. Bizi de zorla Müslümanlaştırdılar” dedi.

Suka sebaya.

Musul’da 2 yıl kaldığını ve IŞİD’li bir emire satıldığını aktaran Hesen, kent kent sürüldüğünü şöyle anlattı: “Önce Musul’da bir emirleri ile evlendirdiler. 2 yıl Musul’da kaldım. Daha sonra beni Rakka’dan bir emire verdiler. O dönem El Neim Meydanı tarafında bir pazar vardı. ‘Suka Sebaya’ diyorlardı. Êzidî kadınları o pazarlarda satıyorlardı. Beni de orada başka birilerine sattılar. Bu şekilde 5 kişi ile daha evlendirildim. Beni Bab, Halep, Rakka, Minbic ve daha birçok yere götürdüler.”

Şengal’in özgürlüğünü kutladık!

Bir dönem kurtulacağına dair umutlarını yitirdiğini dile getiren Hesen, Şengal’in IŞİD’ten kurtarılmasını esaret altındayken kutladıklarını söyledi. O dönem Musul’da 7 Êzidî kadınla birlikte bir eve kapattırıldıklarını ifade eden Hesen, “Şengal kurtulduğu zaman o günü kutladık. O zaman Musul’da 8 Êzidî kadın aynı yerde tutuluyorduk. Kapıyı üzerimize kilitleyip gidiyorlardı. Bir süre televizyonu bize serbest bırakmışlardı. Biz de gizliden Kürt kanallarına bakıyorduk. Şengal’in özgürlük haberini o şekilde aldık. Şengal’in özgürlüğünü duyuruyorlardı. Hepimiz çok sevindik. Dışardan çikolata getirip dağıttık. Hatta aramızda olan Êzidî bir kadın onlara ‘Êzidî kadınlar Şengal’i sizden aldı’ dedi. Çok öfkelenip kızdılar. Bize vurmaya kalktılar. Küfürler savurdular” diye konuştu.

‘Mahkemeler kurulsun hepsi yargılansın’

Bir bir kurtarılan Êzidî kadınların haberlerini de aldıklarını kaydeden Hesen, devamında şöyle konuştu: “En son biz de onların elinden kurtulduk. Baxoz’da da çok sayıda Êzidî kadın ve çocuk özgürleşti. Êzidî halkı ve kadınlarına yapılanlar asla unutulmamalıdır. Büyük bir ferman yaşattılar. Bunları yapanların hepsi şimdi teslim olmuş durumda. Onlara hesap sorulması gerekiyor. Onlar yargılanmalı. Eğer mahkeme kurulursa ben de yer almak istiyorum. Êzidî kadınlar onlardan hesap sormalı.”

Koçolu Jiyan: Ferman devam ediyor

22 yaşındaki Jiyan Xelil İbrahim ise, 73’üncü Fermanda en ağır saldırıya maruz kalan Koço köyünden. 6 kişi ile evlendirilen sırasıyla Musul, Kerkük, Anbar, Halep, Rakka ve Bab gibi yerlere götürülen ve Baxoz’da DSG güçleri tarafından kurtarılan İbrahim, “Ben de Baxoz’da onların elinden kurtuldum. Başta Êzidî olduğumuzu söylemeye bile korktuk. Çünkü bize ‘siz onların yanına giderseniz sizi öldürürler’ demişlerdi. Korkuyorduk. Onun için geldiğimizde başta kimliğimizi gizledik. Kampta biraz bekledik ve durumun öyle olmadığını anlayınca Êzidî olduğumuzu söyledik. Bizi kendimize bile yabancılaştırdılar. Gerçekleştirdikleri ferman halen devam ediyor” dedi. 

‘Ben de onlardan hesap sormak istiyorum’

Êzidîlerin çok büyük yaralar aldığını aktaran İbrahim, konuşmasına şöyle devam etti: “Katliam yapanların hepsi esir alındı. Şimdi bunları yapanlar için mahkemeler kurulsun istiyoruz. Bunlar halklar önünde hesap vermeli. Tüm dünya bunu görmelidir. Çünkü onlar da Êzidîlere neler olduğunu biliyor. Bunlar insanları kaçırıp, katlettiler. Ben de onlardan hesap sormak istiyorum.” 

MA / Nazım Daştan

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler