Takip Et

Güncel

Batman ve Van’da açlık grevindeki tutsak ailelerine polis saldırısı

Batman M Tipi Hapishanesi ve Van hapishanesi önünde açıklama yapmak isteyen tutuklu ailelerine saldıran polis, 38 kişiyi gözaltına aldı

MA’nın haberine göre: Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde bulunan tutukluların aileleri, Batman M Tipi Hapishanesi önünde açıklama yapmak istedi. Ancak açıklama yapılmasını engelleyen polisler, tutuklu yakınlarına saldırdı.

Saldırıda, HDP İl Eşbaşkan Vekilleri Gülcemal Erdinç ve İkram İrgi, İl Yöneticisi Mahir Bekleviş, Hewler’de açlık grevinde olan Nasır Yağız’ın annesi Muazzez Yağız ve ismi öğrenilemeyen 21 tutuklu yakını polislerce gözaltına alındı. 

Van’da 13 gözaltı 

Ölüm oruçları ve açlık grevlerine ilişkin Van hapishanesi önünde üzerlerinde “Tecrit kalksın Leyla Yaşasın” önlüğü giyen anneler açıklama yapmak istedi. Açıklama yapan annelerin de aralarında olduğu 13 kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan annelerin açıklama yaparken görüntü ve foto çekilmesine izin verilmezken, görüntü çeken 2 yurttaş da gözaltına alındı.  

Gözaltına alınanlar Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler