Takip Et

Dünya

Batı Afrika artan cinsel istismara karşı acil durum ilan etti

Batı Afrika’da bulunan Sierra Leone’de, artan cinsel istismar, cinsel şiddet ve cinsiyet temelli şiddet nedeniyle ulusal çapta acil durum ilan edildi

Batı Afrika’da bulunan Sierra Leone’de artan cinsel istismar ve cinsel şiddet suçları nedeniyle acil durum ilan edildi.

Batı Afrika’da bulunan Sierra Leone’de, artan cinsel istismar, cinsel şiddet ve cinsiyet temelli şiddet nedeniyle ulusal çapta acil durum ilan edildi. 

Mezopotamyada yer alan habere göre: Ülkede geçen yıl kayıt altına cinsel istismar ve cinsel şiddet suçları önceki yıla göre iki katına çıktı. Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio, yaptığı konuşmada acil durum ilan ettiğini, suçların üçte birini oluşturan çocuklara yönelik saldırıların ömür boyu hapis ile cezalandırılacağını duyurdu. Bio, cinsel şiddet vakalarını incelemek üzere özel bir polis birimi ve daha hızlı işleyen özel mahkemeler kurulacağını, mağdurlara ücretsiz sağlık hizmeti verileceğini de açıkladı.

Üst sınır 15 Yıl 

Mevcut yasalara göre istismar cezalarının üst sınırı 15 yıl olan ülkede aktivistler mevcut yasalarda faillerin önemli bir kısmının ceza almamasından şikâyetçiydi. Polis verilerine göre 7,5 milyon nüfuslu ülkede 2017’de kayıtlara geçen en az 4 bin suç varken bu sayı geçen yıl 8 bin 500’e çıktı. Sierra Leone’de faaliyet gösteren Rainbo Initiative adlı sivil toplum kuruluşuna göre de ülkede bugüne kadar cinsel şiddete maruz bırakılmış 30 bin kadın bulunuyor. Bu kadınların yüzde 93’ü, ise 17 yaşın altında. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler