Takip Et

Güncel

Başkaya’nın mahkemesi başladı: “Sınıflı toplumlarda her zaman gerçeği söylemenin bir bedeli vardır”

Başkaya, “örgüt propagandası” suçlamasıyla hâkim karşısında.

Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı Başkanı ve Özgür Üniversite Kurucusu Fikret Başkaya hakkında, ‘Asıl terör devlet terörüdür’ başlıklı yazısı nedeniyle ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması bugün Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savcı, önceki duruşmada Başkaya hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istediği mütalaasını yineledi. Bunun üzerine Başkaya, esas hakkındaki savunmasını yaptı.

Muhalifleri şeytanlaştırmanın, etkisizleştirmenin bir yoludur

“Terörle mücadele bir kötülüğü def etmekten çok, sınırlı hak ve özgürlükleri yok etmenin, siyasi muhalifleri şeytanlaştırmanın, etkisizleştirmenin bir yoludur. Terör örgütü peydahlayıp onunla mücadele üzerinden başka amaçlar gerçekleştirmek emperyalist pratiğidir.

‘Bu dava, bahane yapılarak açılmıştır”

Başkaya, “İlk duruşma yaptığım savunma esas olmak kaydıyla bazı hususlara açıklık getirmek isterim. Türkiye’de muhalif olmak terörist olmanın koşulu. Geçen yıl hal esnafı terörist ilan edildi. Bu dava söz konusu yazıda terör örgütü propagandası olduğu için değil, dava açmak için bahane yapılmıştır. Benim yazımın hiçbir yerinde terör örgütü propagandası yoktur. İfade özgürlüğünü yasaklayan rejim kısa vadede kendini kurtarsa da kendi ayağına sıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Entelektüelin varlık nedeni sorgulamaktır

Şeylerin gerçeğine nüfuz etmenin yolu onları sorgulamaktan, adlarıyla çağırmaktan geçer. Entelektüelin varlık nedeni sorgulamaktır. Sınıflı toplumlarda her zaman gerçeği söylemenin bir bedeli vardır ve bu bedeli de entelektüeller öder.”

Soruşturma aşamasında yaşanan hukuksuzlukları iddia makamı önemsemedi

Başkaya’nin avukatı Levent Kanat, “Soruşturma aşamasında yaşanan hukuksuzluklar iddia makamı tarafından önemsenmemiş. Düşünce cezalandırılıyor. Fikret Başkaya’nın gözaltına alındığı günden soruşturma sonuna kadar yaşanan her şey hukuksuz.  Bu hususlar iddia makamı tarafından görülmemiştir. İsmi geçmeyen bir örgütün propagandası yapıldığı iddia ediliyor” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler