Takip Et

Güncel

Başkale halkı çadır olmadığından dolayı geceyi dışarıda geçiriyor

Depremden etkilenen Van Başkale’de halk, çadır olmadığı için geceyi dışarıda geçirdi

Merkez üssü İran Kürdistanı’nın Xoy kenti olan 5.9 şiddetindeki deprem sonucu, Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar Mahallesi’nde 9 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler toprağa verilirken, depremden ciddi derecede etkilenen mahallede ev ve ahırların büyük bir bölümü yıkılırken, halk enkaz altında kalan hayvanlarını ve eşyalarını kurtarmaya çalışıyor.

Verilen çadırlar hâlâ kurulmadı

Enkazın etkilerinin fotoğraflandığı Özpınar Mahallesi’nde birçok kişi ilçe merkezlerine yakın köylerde kalmak zorunda kaldı. Halkın birçoğu soğuğa rağmen enkaz altında kurtardığı hayvanları bırakmadı. Köye gelen yardımlar halka ulaşmazken, AFAD tarafından verilen çadırlar ise henüz  kurulmadı. Kendi imkanları ile çadır kuran halkın çadırlarında sobası yok. Havaların iyice soğuduğu Başkale’de çadır yardımının yapılmaması ile halk soğuk havaya rağmen sokakta kalıyor.  Öte yandan can kayıplarının yaşandığı köyde evler kullanılamaz halde.

Halk kendi imkânları ile ısınmaya çalıştı

Tek geçim kaynakları hayvancılık olan yurttaşlar, deprem sonrası zarar gören ahırlarda hayvanlarının telef olmaması için can güvenliklerini tehlikeye atarak hayvanların başından ayrılmadı.  Evlerinin yıkılmasından kaynaklı giyecek ve kendilerini sıcak tutacak battaniye ve giysi gibi temel ihtiyaç malzemeleri enkaz altında kalırken, depremzedeler insani ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda.

Elektriğin olmadığı köyde bir kez daha insanlar mağdur ediliyor. Dün akşamdan itibaren dışarıda kalan köy halkı kendi imkânları ile ısınmaya çalıştı. Van ve ilçelerinde yağan yoğun kâr yağışı nedeniyle sokaklar ve mahalle araları kârların erimesiyle çamurun içinde kaldı.  Geceden itibaren köy halkı naylon çadırları yer yataklarının altına bırakarak çocuklarını yatırmaya çalıştı.  Evleri hasarlı olan birçok kişi de evinde yaktığı odun sobasını dışarıya taşıyarak ısınmaya çalıştı.

‘Çadırlar soğuk olduğu için içinde kalamıyoruz’

Emine Aslan da, AFAD’ın kurduğu çadırların merkezden uzak olduğu için ihtiyaçlarını karşılamadığını belirterek, “Akşamları gidip çadırda kalabiliyoruz sabah yine evimizin önüne gelip bekliyoruz. Eşimin annesi yaşlı. AFAD çadırında soba olmadığı için orada kalamıyoruz. Küçük çocuklarım var onlar hastalanır diye korkuyorum. Çadırlar çok soğuk olduğu için içerisinde kalamıyoruz” dedi.

’50 hayvan yaşamını yitirdi’ 

El arabası ile enkazdan çıkardığı yorgan ve döşeği taşıyan Türkan Yeşilırmak’ın, yıkılan ahırında yaklaşık 50’ye yakın hayvanı yaşamını yitirdi. Türkan çocuklarının ve kendisinin giyeceklerinin enkaz altında olduğunu ve soğuk havadan kaynaklı ciddi mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi.

‘Dün yediğimiz yemekle kaldık’

Enkaza dönüşen evinde çıkardığı odun sobasını dışarıda kurarak ısınmaya çalıştıklarını belirten Şerife Aslan ise, “Çamurdan kaynaklı evden çıkarttığımız yorgan ve döşeklerin altına çadır kurarak bıraktım.  Hayvanlarımı bırakmamak için çadıra gidemedim. Battaniye yardımı yapıldı almaya gittim ama bütün köy halkının ihtiyacı olduğu için bize yetişmedi. Dün akşam yediğimiz yemekle duruyoruz hala. Çocuklarım dün geceden beri dışarıda. Gece üzerlerini açıp üşütmesinler diye nöbet tutum” dedi.  (Jinnews)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler