Takip Et

Basın

Basın İlan Kurumu’ndan Evrensel’e yeni ceza

Sarı basın kartları iptal edilip daha sonra yeniden verilen Evrensel gazetesine yeniden reklam kesme cezası verildi. Gazete avukatı, “Karşımızda tarafsız bir muhatap gördüğümüz duygusunda değiliz” dedi

Basın İlan Kurumu’nun Evrensel gazetesine reklam kesme cezası uygulamasının ardından kurumdan yeni bir ceza geldi. Gazeteye şimdi de Mezopotamya Haber Ajansı imzası taşıyan ‘Basın İlan Kurumu Kürtçe yayımcılığı bitirdi’ haberini yayınladıkları için 10 günlük ilan kesme cezası verildi.

Gaziantep Üniversitesi’nin hazırladığı ve bölgede çalışan gazetecilerle görüşülerek hazırlanan ‘Eylem Planı’ raporuna 13 Kasım 2019’daki sayfalarımızda yeren gazeteye verilen ceza, 129 sayılı Basın Ahlak Esasları Hakkında Genle Kurul kararının 1. maddesinde yer alan “Doğruluğu kuşku uyandırabilen ve araştırılması gazetecilik imkanları içinde bulunan haberler, araştırılıp doğruluğundan emin olunmadan yayınlanamaz” ve aynı maddenin (ı) ve (L) bentlerindeki “Kişi, kurum ve toplum katmanlarına yönelik yayınlarda, eleştiri sınırlarını aşan aşağılayıcı sözcükler kullanılamaz; hakaret edilemez, sövülemez iftira ve haksız isnat yapılamaz” hükümleri gerekçe gösterilerek verildi.

Evrensel Avukatı Devrim Avcı Basın İlan Kurumu’na verdiği savunmada söz konusu haberin atıf yapılan maddeler kapsamına girmediğini, haberin Mezopotamya Haber Ajansı mahreci taşıdığını ve haber başlığının tırnak içinde verildiğini belirterek “Gazetemiz tarafından doğrudan bir suçlama yapılmamaktadır” dedi.

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler