Takip Et

Güncel

Başaran: Leyla Güven’in tahliyesi açlık grevinin bittiği anlamına gelmiyor

Hapishane önündeki polis ablukası sürerken, Buldan, Öztürk, Arslan, milletvekilleri, yabancı gözlemciler ve yurttaşlar, Leyla Güven’in tahliyesini bekliyor

 Leyla Güven ile ilgili tahliye kararının ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile yabancı gözlemcilerin bulunduğu kalabalık bir grup Diyarbakır E Tipi Hapishanesi önüne geldi. Grup, Güven’in tahliyesini bekliyor. 

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararından sonra PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevini 79 gündür sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tahliyesi beklenirken, çok sayıda kişi Diyarbakır E Tipi Hapishanesi önüne geldi. 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ile HDP’li vekiller, uluslararası gözlemci heyetten Norveç Kızıl Parti’den Johan Petter Andresen, Almanya Sol Parti’den Hakan Taş, Fransa Sol Parti Eşbaşkanı Danielle Simonnete,  Fransa Sol Parti Ulusal Sekreteri Jean-Christophe Sellin, Fransa Komünist Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Lydia Samarbakhsh, Fransa EgalCite Temsilcisi Sylvie Jan, Leyla Güven’in çocukları ve çok sayıda yurttaş, hapishane önüne geldi. 

Hapishane önünde polis ablukası

Hapishane kapısının önü ve çevresinde zırhlı araçlarla yoğun bir polis ablukası olduğu görülürken, Eş Genel Başkanlar, milletvekilleri ve yabancı gözlemciler, hapishane kapısına geçmek istedi. Engellenmek istenen Buldan, Öztürk ve milletvekilleri, polis bariyerlerini aşarak hapishane kapısına gitti. 

Hapishane önündeki polis ablukası sürerken, Buldan, Öztürk, Arslan, milletvekilleri, yabancı gözlemciler ve yurttaşlar, Leyla Güven’in tahliyesini bekliyor. 

Öte yandan, Leyla Güven’in çıkışının gazeteciler tarafından görüntülenmemesi için hapishane kapısı polis otobüsleriyle kapatıldı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler