Takip Et

Dünya

Barzani, KDP ve YNK’den sağduyu çağrısı

Güney Kürdistan’da halk siyasi ve ekonomik kriz, yolsuzluk ve hükümet politikalarını protesto etmek için üç gündür sokaklarda. IKBY Başbakanı Nêçirvan Barzani, KDP ve YNK yaptıkları açıklamalarda sağduyu çağrısı yaptılar

Güney Kürdistan’da üçüncü gününde devam eden maaş protestolarına ilişkin Nêçirvan Barzani, KDP ve YNK’den ayrı ayrı açıklamalar geldi.

Güney Kürdistan’da halk siyasi ve ekonomik kriz, yolsuzluk ve hükümet politikalarını protesto etmek için üç gündür sokakları terk etmiyor. Protestolar sırasında Ranya’da 5, Koyê’de ise bir kişi devlet güçlerinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetti.

IKBY Başbakanı Nêçirvan Barzani yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Taleplerinizi anlıyor ve duygularınızı paylaşıyorum. Taleplerin barışçıl bir şekilde belirtilmesi yasal ve demokratik bir haktır. Ancak şiddet asla tasvip edilemez. Halen istikrarsız ve şiddetin yaşandığı bir bölgede yaşadığımızı unutmamalıyız. Dün bile pêşmergelerimiz DAİŞ teröristlerinin bir saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Iraklı güçlerin Mahmur çevresindeki hareketliliğinden haberdarız ve bundan rahatsızlık duyuyoruz.”

KDP: Halkı sağduyuya ve sorumluca davranmaya davet ediyoruz

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ise yaptığı açıklamada, “Halkın yaşam koşullarının düzeltilmesi gerekir ve temiz niyetli yaklaşımları destekliyoruz. Hükümet bu önemli sorunu çözmelidir. Fakat aynı zamanda resmi kurumlara, siyasi parti binalarına ve genel yerlere saldırı yapılmasına karşıyız ve bu tür yaklaşımlar özden ve gerçeklikten uzaktır. Görülüyor ki karışıklık ve şiddet yaratmak isteyenlerin ilk amaçları parti binalarımızı hedef almaktır. Güvenlik güçleri kurumlarından görevlerini yerine getirmelerini ve Kürdistan’ı çirkinleştirecek olaylara yol vermemelerini talep ediyoruz.

Halkı sağduyuya ve sorumluca davranmaya davet ediyoruz. Kürdistan ve demokrasi tecrübesini tehdit eden bu çirkince yaklaşımlara karşı sorumluca davranmasını talep ediyoruz. Halkın taleplerinin büyük bir bölümünü yerine getirmek ve bu zor süreçleri aşmak ancak bütün tarafların çabaları ile olur, bu şeklide de demokratik bir seçimin yapılması ve yeni bir hükümetin kurulması için zemin oluşur.” dedi.

YNK: Şiddet ve fitneden uzak durun

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbürosu ise şu açıklamayı yaptı: “Gösterilerde demokratik ve medeni olmayan yaklaşımları reddediyoruz. Vatandaşların maaş ve daha iyi bir yaşam için yaptığı gösterileri meşru görürken, gösterilerde yaşanan taşkınlıkların ve şiddet yönteminin bu tür haklı gösterilere de zarar verdiğini belirtmek istiyoruz. Vatandaşlarımızdan bazı sorumsuz ve haklı taleplere fitne sokmak isteyen kişilerin oyununa gelmemelerini istiyoruz. Tüm Kürdistan halkından elde edilen kazanım ve değerlerini korumasını ve düşmanların planlarına zemin oluşturacak şiddet ve fitne olaylarından uzak durmalarını talep ediyoruz.”

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler