Takip Et

Güncel

Barış Annesine dava: 10 yıl hapsi isteniyor

20 Nisan’da Mardin Kızıltepe’de gerçekleştirilen eyleme dönük saldırıda polisin yerlerde sürükleyerek işkenceyle gözaltına aldığı Barış Anneleri Meclisi Üyesi Hevlet Öncü hakkında dava açıldı

Tecride karşı hapishanelerde başlatılan Süresiz Açlık Grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla 20 Nisan’da Mardin Kızıltepe’de gerçekleştirilen eyleme dönük saldırıda polisin yerlerde sürükleyerek işkenceyle gözaltına aldığı Barış Anneleri Meclisi Üyesi Hevlet Öncü hakkında dava açıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, açılan dava ile sanık yapılan Öncü’nün kendisini yerlerde sürükleyen polisler hakkında yaptığı şikayetle ilgili ise herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenildi.

‘Ölüm istemiyoruz’ demek suç sayıldı

Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkında “2911 Sayılı Kanuna muhalefet delaletiyle örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla hazırlanan iddianame ile Öncü’nün 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi. İddianamede, Öncü’nün “Tecrit kalksın. Yeter çocuklarımız ölmesin. Hepsi aç yeter kimse ölmesin. Leyla Güven 170 gündür aç yeter. Biz iyilik istiyoruz. Biz ölüm istemiyoruz. Birbiriyle konuşsunlar, devletle konuşun, yabancı devletlerle konuşun, yeter artık barış olsun. Yeter tutuklular açlıkla ölürlerse, biri açlıktan ölürse ben durmam. Kimse durmaz. Her yeri ateş sarar” sözleri suçlama konusu yapıldı.

Görüntülerden sonra alelacele soruşturma başlatıldı

İddianamenin Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesi ardından davanın ilk duruşması bugün görüldü. Duruşmaya Öncü, avukatı ve yakınları katıldı. Duruşmada ilk olarak söz alan Öncü, suçlamalara karşı “Biz barış istedik. Açlık grevinde olan insanlarımızın durumu ağırdı. Onların durumuna dikkat çekmek istedik. Ancak bizi yerde sürükleyerek, gözaltına aldılar. Darp ettiler. Tazyikli su ile müdahale ettiler. Aylarca vücudumda aldığım darp nedeniyle ağrılar çektim. Biz barış mücadelesi veriyoruz. Beraatımı istiyorum” dedi.

Avukatı Ziya Bagi de, yaşanan olayda müvekkilinin mağdur olmasına rağmen söz konusu polisler hakkında henüz herhangi bir işlem yapılmadığını belirtti. Öncü’nün yerlerde sürüklendiği ana ait görüntülerin basına yansıması üzerine kolluk kuvvetlerinin alelacele soruşturma başlattığını ve dosya hazırlandığını söyleyen Bagi, müvekkilinin beraatını istedi.

Mahkeme duruşmayı 9 Ocak tarihine erteledi

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler