Takip Et

Emek

Balıkesir’de emekçiler alanlarda haykırdı: Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz

Tüm Emekli-Sen üyesi emekçiler Balıkesir’in Burhaniye, Edremit ve Küçükkuyu ilçelerinde alanlara çıkarak ”krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” dediler

Krize karşı ülkenin bir çok yerinde işçi ve emekçiler alanlara çıkarak ”krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” şiarı ile mücadele yürütmekteler. Bu eylemlerden biride Balıkesir’de gerçekleşti.Tüm Emekli- Sen üyesi emekçiler  eş zamanlı olarak  Edremit, Burhaniye ve Küçükkuyu’da alanlara çıkarak eylemler gerçekleştirdi.

Eş zamanlı yapılan eylemlerde krizi teşhir eden pankart ve dövizler açıldı. Yapılan eylemlerde okunan basın açıklamasında şunlara değinildi;

”Bu borç emekçi kesimin borcu değil, aksine borçlanan % 1.lik kesimin borcudur ve onlar ödemelidir. Gelirlerin paylaşımında, adalette ve eşit yurttaşlık konusunda ayni gemide bulunmuyoruz ama, nedense kriz ve borç ödeme konusunda aynı gemide olduğumuz ısrarla söylenmekte ve bunun milli mesele olduğu için hep beraber gögüslemek gerektiği vurgulanmaktadır. Emekli ve emekçiler olarak bunlara inanmıyoruz ve  bu söylemlere karnımız toktur.

Diğer taraftan, halka kemer sıkma önerileri yapılırken saray ve çevresi ihtişamlı yaşamını her alanda sürdürmekte, yeni vip uçaklar almakta, kokteyllerinde ismini dahi bilmediğimiz Ejder meyveleriyle partiler düzenlemekte, tüm kamu kaynaklarının toplandığı Varlık Fon’una Cumhurbaşkanı kendince atanmakta, yardımcılığına da damadı getirilmektedir. Böyle bir uygulamanın bırakın demokratik ülkelerde  olmasını, Afrika ülkelerinde bile yoktur.

Tasarruf yapılacaksa önce devletin rantabl olmayan (Kanal İstanbul vb.) yatırımlarından başlamak lazım ve bir an önce bunların durdurulması gerektiğini anlamaları gerekir.Saray, burası Türkiye’dir deyip AVM.lerin kiralarını TL.ye çevirmesini isterken, yabacı firmalarla köprü, hava alanı, Şehir Hastaneleri vb. büyük yatırımlar garanti kotasıyla döviz üzerinden olduğu halde, yabancı firmalara bu konuda  en ufak bir uyarı bile yapılmamaktadır.

Gece yarısı kamu bankalarının döviz kurunu düşürüp dövizlerin kimlere ve ne kadar satıldığı konusunda herhangi bir açıklama bugüne kadar yapılamadı. Ayrıca bu kriz döneminde milyon seviyesinde hangi firma ve kişiler döviz almış, açıklanması gereken karanlık noktalardır.

Adalet bir gün herkese lazım olur

24 Haziran seçimlerinden sonra tek adam yönetimi hayatın her alanına müdahale etmekte ve AKP kadroları ve dinci cemaatler, kamu kurum ve kuruluşlarını savaş ganimetiymiş gibi parsellemekte, kamu taşınmazlarını “ kamu yararına” dernek- vakıflardır bahanesiyle 49 yıllığına kiraya vermektedirler.  Özellikle Milli Eğitim Bakanlığında, eğitim tamamen bu cemaatlere bırakılmış durumdadır. Sırf öğrenciler İmam Hatiplere kaydolsun diye olmadık yöntem ve numaralar çevirmektedirler.

Yılbaşından bu yana TL.nin dolar karşısındaki kaybı % 61 cıvarındadır, yıl sonuna kadar nerede duracağı da belli değildir. Şu anda resmi enflasyon % 24 civarındadır, ama mutfaktaki enflasyon % 40-50 civarındadır, ücretlerimiz günden güne erimektedir. Ağustos 2018 itibariyle; Açlık sınırı 1.812 TL. Yoksulluk sınırı 6.050 TL. Tek kişinin geçimi için 2.225 TL. gerekmektedir. Bu tabloda da görüleceği gibi 13 milyon 3oo bin  emeklinin tamamına yakını ve asgari ücret alanların tamamı açlık sınırının altındadır. Bu şartlar altında yaşamını ikame etmeye çalışan insanlar sorunların altında ezilmekte ve çareyi kendini yakmakta ve intihar (bir gün önce çocuğu kıyafet nedeniyle okula alınmayan baba İsmail Devrim’in  intiharı basındaydı)etmektedir. 2017 yılında gerçekleşen 3069 intihardan 223’ünün “geçim sıkıntısı” dan kaynaklandığı görülmüştür.”

 

 

 

 

 

Virüs bulunmuyor. www.avg.com

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler