Takip Et

Güncel

Bakırköy’de anneler yerlerde sürüklendi

Açlık grevlerine destek amacıyla Bakırköy Hapishanesi önüne yürümek isteyen ailelere polis saldırdı. Aralarında annelerin de bulunduğu 6 kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle çocukları açlık grevinde olan ailelerin Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi önünde başlattığı nöbet eylemi bir kez daha polis saldırısıyla engellendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dilşat Canbaz Kaya, Ali Kenanoğlu ile Tuma Çelik ailelere destek olmak amacıyla eyleme katıldı. 

Polisten vekile: Ben senin üstünüm

E-5 otoyolunda buluşan aileler cezaevi önüne yürümek istedi. Kısa sürede ailelerin etrafını saran polis, “Bugün görüş yok, ne işiniz var burada” diyerek ailelerin dağılmasını istedi. HDP milletvekili Dılşat Canbaz Kaya, “Görüş olmayabilir. Biz yürüyeceğiz. Hapishane önüne gitmemizi kimse engelleyemez” dedi. HDP Mardin milletvekili Tuma Çelik de “Sen önce üstlerinle doğru konuşmayı öğren” deyince polis, “Burada ben senin üstündeyim” ifadelerini kullandı. 

Milletvekillerinin yaptıkları tüm görüşmelere rağmen polis eyleme saldırdı. Polisler, avukatlar Murat Aksak ve Meltem Özel ile tutuklu anneleri Simamperi Akyıldız, Huri Turgut, Behiye Dağ, Necibe Baran’ı yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Kartaltepe Polis Karakolu’na götürülürken alanda kalan anneler durumu slogan ve zılgıtlarla protesto etti. 

Otobüs durağına abluka

Ailelerin otobüs durağına gitmesi üzerine polisler durağı ablukaya aldı. Duruma tepki gösteren HDP’li Dilşat Canbaz Kaya, “Tüm basın mensupları çeksin yapılan bu muameleyi herkes görsün. Tutuklu anneleri otobüs durağına bile polis ablukası altında gidiyor” dedi. .

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler