Takip Et

Güncel

Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde açık görüş süresi kısaltıldı

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde olan tutukluların açık görüş hakları 45 dakikadan 35 dakikaya düşürülürken, göz ve diş hastalığı bulunanların 2 yıldır hastane sevklerinin yapılmadığı belirtildi

İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki tutuklar, yaşadıkları hak ihlallerini avukatları aracılığıyla aktardı. Diş ve göz hastalıkları olan tutukların 2 yıldır hastane sevklerinin yapılmazken, sevkler sırasında ise kelepçeli muayene dayatıldığı belirtildi. Tutuklular, ters kelepçeyi kabul etmeyenlerin muayene edilmeden hapishaneye getirildiğini dile getirdi. 

Tenzile Acar ve Felek Gün adlı hepatit hastası iki tutuklunun revire çıkmak için dilekçe yazdıkları halde çıkarılmadıkları ve hastane sevklerinin yapılmadığını ileten tutuklular, acil olmayan vakalarda revire bile gidemediklerini belirtti. Gardiyanların, hastane talebi olanlara “Oluk, oluk kan gelmesi gerekir ki acil olsun” dediğini bildiren tutuklular, benzer hak ihlallerinin arttığını vurguladı.  

Hapishanede yaşanan sorun ve sıkıntıları konuşmak için bir muhatap bulamadıklarını da aktaran tutuklular, Hapishane 1’inci Müdürü’nün kendileriyle görüşmediğini, görüşe bildikleri 2’nci müdürün ise sorunlara çözüm olmadığını ifade etti. 

‘Bağımsız koğuş’ dayatması

Siyasi tutukluların “tarafsızların” koğuşuna gitmeleri, gitmek istemeyenlerin ise “HDP’lilerin koğuşudur”, “PKK’lilerin koğuşudur” şeklinde hileli yöntemler kullanıldığını belirten tutuklular, bağımsız koğuşundan ayrılmak isteyenlerin ise 2 ay boyunca hücreye alındığını kaydetti. 

Çıplak arama 

Hapishanede“önlük” adı altında çıplak arama uygulamalarının devam ettiğini de aktaran tutuklular, uygulamayı kabul etmeyenlerin cinsiyetçi ve ırkçı saldırılarla karşılaştığını belirtti. 

Gazeteler yasak

Yeni Yaşam, Evrensel, Atılım gazetesi ile Demokratik Modernite ve Jineoloji gibi dergilerin “Yasak” denilerek kendilerine verilmediğini dile getiren tutuklular, ortak alan, atölye ve spor gibi aktivitelerin engellendiğini kaydetti.  

Kürtçe savunmaya engel

18 Aralık’ta mahkemeye çıkan bir grup tutuklunun hazırladığı Kürtçe savunmaya el konulmak istendiğini ekleyen tutuklular, bu yönlü hazırlık yapanların ise askerlerce tehdit edildiğini belirtti.

Kaynak: MA

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler