Connect with us

Güncel

Bakanlıktan Has Oda’da ‘mini etek ve şort’a karşı önlem 

Topkapı Sarayı Has Oda’daki ‘Kutsal Emanetler’in mini etek, şort ve strapless bluzla ziyaret edilmemesi için düzenleme yapıldığı öğrenildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlemesiyle Topkapı Sarayı Has Oda’daki ‘Kutsal Emanetler’in mini etek, şort, askılı strapless bluzla ziyaret edilemeyecek.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre, özellikle ‘Kutsal Emanetler’ bölümüne mini etek, şort ve askılı açık kıyafetlerle ziyaretlerin yapılmasından şikayetçi olan 10 kişi Meclis’e dikekçe yazdı.

“Şal veriyoruz”

TBMM konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sordu. Bakanlık ise ‘Kutsal Emanetler’i ziyaret etmek isteyen ama uygunsuz kıyafeti olanlara örtünmeleri için şal verildiğini ve levhalarla uyarılarda bulunulduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TBMM’ye gönderdiği yazıda şöyle denildi: “Topkapı Sarayı Müzesi’nden alınan bilgiye göre, Kutsal Emanetler Dairesi girişinde uygunsuz kıyafetler ve bebek arabaları ile seksiyona girilmemesi konusunda uyarı levhaları bulunuyor, müzenin web sitesinde ve gişelerinde gerekli uyarılar yapılıyor, yine aynı bölümde yaz sezonunda bayan ziyaretçilere şal veriliyor ve anılan dairede geleneğe uygun olarak Kur’an-ı Kerim okunması için yapılan teşhir-tanzim çalışmalarında özel bir mekan düzenleniyor.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel