Takip Et

Dünya

Bağdadi’nin öldürüldüğü iddia edildi

ABD medyasında Pentagon yetkililerine dayandırılan haberlerde IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin dün öldürüldüğü öne sürüldü. Beyaz Saray, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Az önce çok büyük bir şey oldu” diyen ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘önemli bir açıklama yapacağını’ duyurdu. Açıklama Türkiye saati ile saat 16.00’da olacak

ABD’nin çok okunan haber dergilerinden Newsweek, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin dün öldürüldüğü öne sürdü. Newsweek’in haberine göre, Ebubekir el Bağdadi ABD Özel Kuvvetleri’nce düzenlenen bir baskında öldürüldü.

Haberde, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin hedef alınacağı çok gizli bir operasyona izin verdiğini ve bu operasyonun gerçekleştirildiğini iddia etti. 

Trump’ın onayladığı ifade edilen söz konusu baskının Suriye’nin İdlib bölgesinde gerçekleştiği ifade edildi.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisine ve bir ABD Ordusu yetkilisine dayandırılan haberde, ‘çok gizli’ operasyonda öldürülen kişinin Bağdadi olduğuna dair Pentagon’un ‘yüksek inanca’ sahip olduğu, ancak detaylı doğrulama için çalışmaların sürdüğü kaydedildi. Dergiye konuşan yetkililer Bağdadi’nin öldüğünü ama henüz kesin olarak teyit edilmediğini aktardı. 

ABD Başkanı Trump ise, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Çok büyük bir şey oldu” dedi. 

Beyaz Saray Sözcüsü Hogan Gidley tarafından yapılan açıklamada ise, Trump’ın TSİ 16.00’da ‘önemli bir açıklama’ yapacağı belirtildi. İddialara göre, Trump’ın IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğünü duyurması bekleniyor.

ABD medyasında öne sürülen bu iddianın ardından Trump’ın attığı tweetle gözler yapılacak açıklamaya kilitlenirken, sosyal medyada operasyon sonrasına ait olduğu belirtilen kimi görüntüler paylaşıldı.

Öne sürülen iddialara göre, IŞİD lideri Bağdadi İdlib’in Türkiye sınırına sadece 5 km uzaklıktakifda Barişa köyünde öldürüldü.

İran: Bağdadi’nin öldürüldüğü bilgisi verildi

Reuters’a konuşan İranlı yetkililer ise, “Suriyeli yetkililer Bağdadi’nin öldüğüne dair bilgi verdi bize” açıklamasını yaptı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler