Takip Et

Güncel

AYM’den “Hayata Dönüş Operasyonu” için hak ihlali kararı

19 Aralık 2000’de “Hayata Dönüş Operasyonu” kapsamında Bayrampaşa Hapishanesi’ne düzenlenen saldırıda bir gözünü kaybeden tutuklunun Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuruyla hak ihlali kararı verildi

19 Aralık 2000’de “Hayata Dönüş Operasyonu” kapsamında hapishanelere yapılan askeri saldırı sonrasında bir gözünü kaybeden T.Y isimli tutuklunun AYM’ye yaptığı başvuru sonuçlandı.

Bayrampaşa Hapishanesi’nde el bombasının patlaması sonucu bir gözünü kaybeden T.Y.’nin ailesinin başvurusunu sonuçlandıran AYM, yaşam hakkının ihlal edildiğine ve yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

Yargılama Yeniden Yapılacak

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre; AYM, Anayasa’nın 17/1 maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti ve ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın bir örneğinin İstanbul 2. İdare Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

T.Y. “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla İstanbul 1. Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılandığı davada aldığı 12 yıl 6 aylık hapis cezasının infazı için operasyonun gerçekleştiği sırada Bayrampaşa Hapishanesinde tutuklu bulunuyordu.

“C-1 Hücresinde Gaz Bombası Miktarı Ölüm Eşiğininin Üstündeydi “

O tarihte 23 yaşında olan T.Y. C Blok 14 numaralı koğuştaydı ve operasyonun gerçekleştirildiği gün ölüm orucunun 46. günündeydi. T.Y.’nin de bulunduğu koğuşun yer aldığı C Blok’a gerçekleştirilen saldırıda 12 tutsak yaşamını yitirdi, 77 tutsak ise yaralandı.

Dört Adli Tıp Kurumu uzmanının hapishanede yaptığı inceleme sonucunda hazırladığı raporda “C-l hücresinde kullanılan göz yaşartıcı gaz bombası miktarının ölüm eşiğinin oldukça üzerindeydi.”

Raporda ayrıca tüm silah atışlarının askerlerin bulunduğu maltadan koğuşa doğru yapıldığı, aksi yönde bir atış yapıldığına dair mermi çekirdeği bulunmadığı ifade edildi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda yapılan muayenesinde de katliam sırasında “el bombalarından sıçrayan parçanın sağ göze çarptığı, (birini çıktığı, birinin kaldığı)” tespit edildi.

“İşkence ve Kötü Muamele Yasağı İhlal Edildi”

T.Y. yaralanması sebebiyle savcılığa şikayetçi oldu, “gözünü kaybettiğini belirterek operasyon emrini alan, uygulayan, sebebiyet veren kurumlar hakkında yargı yolunun açılarak ilgililerin cezalandırılmalarını” talep etti.

İdare Mahkemesi 2006 tarihli kararıyla Yıldız ailesine toplam 43 bin 616 lira tazminat ödenmesine karar verdi ancak Danıştay kararı bozdu. Bunun üzerine Yıldız ailesi de 22 Nisan 2014’te AYM’ye bireysel başvuru yaptı.

Başvuruda, T.Y.’nin katliam sonucunda görme kaybına uğraması, olaya dair ceza soruşturması ile davanın makul sürede tamamlanmaması, ayrıca tazminat davasının haksız olarak reddedilmesi nedenleriyle yaşam ve adil yargılanma hakları ile işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiği ifade edildi.

AYM, 3 Temmuz 2019 tarihli kararında sadece yaşam hakkının ihlal edildiğini kabul ederek yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

Bayrampaşa Hapishanesine yönelik 19 Aralık 2000’de gerçekleştirilen katliamı davası Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesinde 4 Aralık 2019’da görülecek.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler