Connect with us

Güncel

‘AYM görev gaspı yaptı, tanımıyoruz’

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Şahin Alpay’ın başvurusunu bir kez daha reddederek, “AYM’nin kararı bağlayıcı değildir” dedi

Anayasa Mahkemesi (AYM) , 11 Ocak’ta Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluğunda hak ihlali kararı vererek tahliyelerini istemişti. Ancak Alpay ve Altan’ın yargılandıkları ağır ceza mahkemeleri, tarihte ilk defa olarak AYM’nin kararını tanımayarak talebi reddetti.

Ret kararının ardından Alpay ‘hukuka aykırılık’ iddiasıyla, 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne tekrar başvurarak tahliye istedi. Hürriyet’ten Fırat Alkaç’ın haberine göre, mahkeme Alpay’ın talebini bir kez daha reddetti.

AYM görev gaspı yaptı, kararı bağlayıcı değil

Mahkeme verdiği ret kararında şu ifadeleri kullandı;

Kararda şöyle dendi: “Anayasa Mahkemesi’nin dosyamızın esasına girerek karar vermesi ‘görev gaspı’ niteliğindedir. AYM’nin, bireysel başvuru üzerine hak ihlali olup olmadığı noktasındaki değerlendirmesi sınırsız değildir. Anayasa Mahkemesi hangi nedenle olursa olsun, yerel mahkemelerin yerine geçerek ‘delil değerlendirmesi’ ve ‘yerindelik incelemesi’ yapamaz. Ceza muhakemelerinin ‘mahkumiyet ya da beraat’ yönündeki kararlarının yanlış olduğunu söyleyemeyeceği gibi,‘delil durumu yetersizdir, o nedenle başvurucunun hakkı ihlal edilmiştir’ kararı vermesi de mümkün değildir. AYM’nin bağlayıcı niteliğindeki kararları anayasa ve kuruluş kanununa uygun olarak verdiği kararlar içindir. Bunun haricinde kararların ‘kesin ve bağlayıcı’ olduğundan söz edilemez.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel