Takip Et

Güncel

Ayhan Bilgen: Türkiye sorumsuz davranıyor

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, BM’nin ateşkes kararına ilişkin, “Doğu Guta’da BM kararlarının uygulanmasını istiyorsanız, BM kararındaki ‘tüm Suriye’ ifadesinin Efrin’i de kapsadığını bileceksiniz ve gereken tavrı sergileyeceksiniz” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bilgen, Türkiye’nin Efrin saldırılarına devam etmesinin sorumsuzluk olduğunu belirterek şunları ifade etti; “Başından beri Suriye politikasının yanlış olduğunu, kalıcı çözüm ve barış için halkların birlikte yaşamını güvence altına alacak bir anayasa için olumlu tavır sergilenmesinin altını çiziyoruz. Ne yazık ki komşular ateşi bitirmek değil ateşi körükleyen tavra devam ediyorlar. Türkiye’nin son BM kararıyla ilgili tavrı tam bir sorumsuzluktur. Eğer siz Doğu Guta’da BM kararlarının uygulanmasını istiyorsanız BM kararındaki ‘tüm Suriye’ ifadesinin Efrin’i de kapsadığını bileceksiniz ve gereken tavrı sergileyeceksiniz. BM kararını dikkate almazsanız İsrail’in benzer hiçbir kararını dikkate almayan yaklaşımlarıyla ilgili söylediklerinizin hiçbir inandırıcılığı olmayacaktır. Ortadoğu’da sadece güce dayalı, hukuk tanımaz yaklaşım devam ederse bu sürecin tek kazananı silah tüccarları olacaktır. Kalıcı barışı destekleyecek adımlar atılmadıkça vesayet savaşı sürecektir”

“Kaybeden HDP olmayacak”

HDP’li Ahmet Yıldırım ve İbrahim Ayhan’ın milletvekilliklerinin düşürülmesine de değinen Bilgen, “iradenin yok sayılması” olduğunu belirterek, “Dün milletvekilliği düşürülen arkadaşlarımızla ilgili durum dünya demokrasi tarihi açısından örnek vaka olarak ele alınabilir. 2 milletvekilimizden biri olan Ahmet Yıldırım’ın milletvekilliği ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ düşürüldü. Urfa milletvekilimiz İbrahim Ayhan’ın da ‘Aziz Güler ölümsüzdür’ yazılı sosyal medya paylaşımı nedeniyle milletvekilliği düşürüldü. Bu bir halkın bir partiye oy veren seçmenin cezalandırılmasıdır. Yoksa bizim hiçbir arkadaşımız koltuğa rozete değer vermiyor, bir halkın mücadelesini, bir toplumsal mücadeleyi her şart altında yürütme kararlılığı içerisindeler. Bu kararla kaybeden HDP olmayacak. Kaybeden göstermelik siyasi platformlar ve parlamento olacak.” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler